Prof. Stanisław Suliborski i prof. Mieszko Więckiewicz z nagrodami Złoty Otis 2024

dentonet.pl 2 tygodni temu

17 kwietnia w hotelu Polonia Palace odbyła się gala wręczenia Nagród Zaufania Złoty Otis 2024. Za dorobek życia w stomatologii wyróżniony został prof. Stanisław Suliborski, zaś za osiągnięcia w 2023 r. w stomatologii – prof. Mieszko Więckiewicz.

Nagroda Zaufania Złoty Otis to prestiżowe wyróżnienie przyznawane z inicjatywy grupy ekspertów, którzy kształtują system ochrony zdrowia w Polsce. Od 2003 r. statuetki trafiają do wybitnych lekarzy oraz farmaceutów, do dziennikarzy, organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych – jak twierdzą organizatorzy, ma to być „nagroda z misją” dostrzegająca i wspierająca obszary ochrony zdrowia przeoczone przez decydentów.

W tegorocznej edycji Nagrody Zaufania Złoty Otis kapituła wyróżniła 31 osób w siedmiu kategoriach, takich jak debiuty naukowe, lekarz i społecznik, dorobek życia i osiągnięcia w 2023 r. Przyznane zostały także nagrody specjalne.

Dorobek życia w stomatologii – prof. Stanisław Suliborski

Nagrodę Złoty Otis 2024 za dorobek życia w stomatologii otrzymał prof. Stanisław Suliborski – absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista protetyki stomatologicznej, wieloletni dyrektor Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi, twórca i wieloletni kierownik Zakładu Propedeutyki i Diagnostyki Stomatologicznej łódzkiej uczelni, wieloletni konsultant wojewódzki ds. protetyki. Jest nauczycielem i wychowawcą pokoleń lekarzy dentystów, autorem ponad 140 publikacji i ponad 120 streszczeń ogłoszonych drukiem w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Zredagował kilka książek z zakresu stomatologii odtwórczej, jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych stomatologicznych towarzystw naukowych. Ukończył szereg kursów m.in. w USA, Francji i Niemczech, prowadzi również szkolenia i warsztaty m.in. dotyczące protetyki stomatologicznej, stomatologii odtwórczej i estetycznej. Od ponad 30 lat prowadzi własną praktykę stomatologiczną w Łodzi.

Przez te wszystkie lata musiałem przełamywać szereg barier, także organizacyjnych. Nie brakowało ich choćby przy tworzeniu Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi. Opracowywałem jego koncepcję, bo mój ówczesny szef prof. Włodzimierz Józefowicz uznał, iż jestem najlepszym architektem wśród stomatologów. Spędziłem nad planami wiele nocy, bo marzyłem o placówce na miarę XXI wieku, choć był początek lat 90. Wdrożyłem tam zasady ergonomii stomatologicznej, której nauczanie wprowadziłem jako pierwszy w Polsce – wspominał prof. Suliborski w wywiadzie udzielonym na łamach biuletynu „Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty Otis 2024”.

Osiągnięcia w 2023 r. w stomatologii – prof. Mieszko Więckiewicz

Nagrodę Złoty Otis za osiągnięcia w stomatologii w 2023 r. otrzymał prof. Mieszko Więckiewicz. Jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalistą protetyki stomatologicznej, kierownikiem Katedry i Zakładu Stomatologii Doświadczalnej macierzystej uczelni. Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu otrzymał w 2020 r. jako jeden z najmłodszych w Polsce. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół zaburzeń skroniowo-żuchwowych, zaburzeń snu manifestujących się w części twarzowej czaszki oraz adekwatności fizycznych, chemicznych i biologicznych materiałów i substancji mających zastosowanie w rehabilitacji narządu żucia. Jest autorem oraz współautorem ponad 80 artykułów naukowych oraz 40 doniesień zjazdowych.

W czerwcu 2023 r. wydawane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu czasopismo naukowe „Dental and Medical Problems”, którego prof. Mieszko Więckiewicz jest redaktorem naczelnym, uzyskało wskaźnik Impact Factor na poziomie 2,6. Wskaźnik ten określa średnią liczbę cytowań otrzymanych w danym roku za publikacje z poprzednich dwóch lat podzielonych przez liczbę dokumentów zindeksowanych przez ten sam 2-letni okres.

Niewątpliwie jest sukces, na pewno największy, jaki osiągnąłem w ubiegłym roku i w ogóle w swoim życiu, a także wielki sukces polskiej stomatologii. „Dental and Medical Problems” to pierwsze czasopismo o profilu stomatologicznym w Polsce i Europie Wschodniej, które posiada ten wskaźnik – powiedział prof. Więckiewicz w biuletynie „Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty Otis 2024”.

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe to coraz częstsza przypadłość diagnozowana u pacjentów w różnym wieku. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Jakie nowe metody terapii pojawiły się w tym zakresie w ostatnich latach. – Wspomnieć tu należy przede wszystkim terapie iniekcyjne, takie jak iniekcje fibryną bogatopłytkową, osoczem bogatopłytkowym czy zastosowanie kolagenu – mówi prof. Mieszko Więckiewicz.

Źródła: https://zlotyotis.pl/biuletyn-zloty-otis-2024/

http://panaceumsuliborscy.pl/index.html

Fot. https://zlotyotis.pl

Idź do oryginalnego materiału