Ekspertka w swoim wykładzie przedstawia definicje prawidłowych i nieprawidłowych krwawień menstruacyjnych z uwzględnieniem częstotliwości, regularności, czasu trwania, objętości i innych parametrów. Uwzględnia różne grupy wiekowe – młode dziewczyny i kobiety w wieku rozrodczym. W zależności od wieku inne mogą być przyczyny, nieco inaczej przebiega diagnoza i leczenie.
– Mam nadzieję, iż lekarze już nigdy nie będą regulować miesiączek dziewczynkom, które mają je co 40 dni. Nieco inaczej podchodzimy do cykli miesięcznych u dorosłych kobiet, a inaczej u dziewczynek – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta o jednym z najważniejszych zaleceń w zakresie ginekologii dziecięcej.
Jak zaznacza, wszystkie nieprawidłowe krwawienia najczęściej powstają poprzez obecność nienaturalnych, endometrialnych naczyń krwionośnych. Jednym z ważniejszych i trudniejszych problemów ginekologii dziecięcej jest też utrata stabilności zewnątrzkomórkowej. Nieprawidłowości w miesiączkowaniu, szczególnie jeżeli dziewczynka urodziła się z wysoką masą urodzeniową, powinno kierować lekarza w stronę diagnostyki policystycznych jajników. Przy czym w tej grupie pacjentek tylko diagnostyka hormonalna daje miarodajne wyniki.
– Leczenie nie jest skomplikowane, ale długotrwale, o czym też należy pamiętać. Powinna wynosić 6 miesięcy i nie ma drogi na skróty. Natomiast zmniejszamy dawkę stosowanych hormonów – zaznacza ginekolog, omawiając poszczególne trapie.
W przypadku kobiet w wieku rozrodczym zawsze należy opierać się na wywiadzie, badaniach fizykalnych i teście ciążowym. Test należy wykonać również u dziewczynek. Ważna jest też ocena stabilności hemodynamicznej.
Prof. Skrzypulec-Plinta omawia też terapie stosowane w przypadku nadmiernych krwawień w zależności od stwierdzonej przyczyny. Jednym z leków jest etamsylat, zalecany szczególnie w umiarkowanych krwawieniach. W niektórych sytuacjach można też łączyć preparaty etamsylatu z antykoncepcją, co wzmacnia efekt.