Zdaniem prof. Piotra Sieroszewskiego wytyczne dla szpitali i lekarzy dotyczące aborcji, które przedstawiło MZ, są krokiem w dobrym kierunku. – Normalizujemy sytuację, która jest dużym problemem dla kobiet, położników i ginekologów – zaznaczył prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła 30 sierpnia wytyczne dla szpitali i lekarzy, które są wykładnią obowiązującego prawa dotyczącego przerwania ciąży. Podkreśliła, iż do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry. Dodała, iż zasada ta nie jest w tej chwili przestrzegana.
Wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia zdrowia kobiety
Prezes PTGiP wyraził zadowolenie, iż temat stosowania przepisów dotyczących procedury aborcji został dostrzeżony przez rządzących. – Idziemy we adekwatnym kierunku, normalizując sytuację, która jest dużym problemem dla kobiet, a także dla lekarzy położników, ginekologów – powiedział.
Zdaniem prof. Sieroszewskiego wytyczne są potrzebne ze względu na zawieszenie w wyniku wyroku TK stosowania przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży ze względu na wady płodu. – Kobiety w ciąży patologicznej, z płodem z wadą letalną, są grupą, która w tej chwili najbardziej wymaga pomocy, u której najczęściej występują zaburzenia psychiczne związane ze stanami depresyjnymi, lękowymi. Widzimy to jako położnicy – stwierdził.