Wielkimi krokami zbliża się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 26 stycznia osoby prywatne, firmy, instytucję państwowe czy organizację pozarządowe wspólnie zagrają na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Setki wolontariuszy wyjdą na ulicę, by zbierać środki na nowoczesny sprzęt medyczny.
W Lublinie jednym z beneficjentów WOŚP-u jest Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego 1 w Lublinie. Placówka otrzymała sprzęt o wartości ponad 4 mln złotych.
Standardy światowe
– Dostawaliśmy lasery czy też różnego rodzaju kamery bardzo specjalistyczne, które pomagały naszemu zespołowi w diagnostyce i terapii szczególnie dzieci z chorobami oczu – mówi w rozmowie z Radiem Lublin kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak. – W szczególności chciałbym podkreślić wyjątkową pracę na rzecz ratowania wzroku dzieci z retinopatią wcześniaczą. To jest rzeczywiście wyjątkowa dziedzina i problem kliniczny. Tylko dzięki WOŚP na Lubelszczyźnie od wielu lat z sukcesem takie dzieci leczymy. Mówię to w kontekście dekad współpracy z Orkiestrą. Natomiast w ostatnich latach otrzymaliśmy niezwykle znaczącą pomoc w postaci wielu aparatów. Dostaliśmy bardzo specjalistyczny mikroskop do przeprowadzania operacji wewnątrzgałkowych zarówno w przednim, jak i w tylnym odcinku oka. Podarowano nam aparat, który służy do operacji zaćmy, ale też na siatkówce i ciele szklistym. Dostaliśmy również szereg aparatów diagnostycznych – dodaje.
Co to znaczy dla zwykłego mieszkańca województwa? – To jest bardzo ważne, ponieważ bez tej pomocy w ostatnim czasie mielibyśmy sprzęt, który technologicznie byłby sprzed 10 lat – opowiada prof. Rejdak. – A w tej chwili mamy sprzęt najnowszy, który spełnia wszystkie standardy i wymogi współczesnej okulistyki. Jest on niezwykle precyzyjny. To jest w zasadzie całe portfolio aparatów, które pozwalają nam na wykonanie kompleksowej diagnostyki narządu wzroku. I to według najnowszych standardów światowych – dodaje.
Cichy złodziej wzroku
– jeżeli chodzi o pacjentów dorosłych, w tej chwili mamy okres, w którym pokolenie baby boomers wchodzi w szóstą dekadę życia i dorośli będą coraz częściej chorować na wiele schorzeń okulistycznych, charakterystycznych dla wieku. Mam tu na myśli jaskrę, która się manifestuje po czterdziestym roku życia, To cichy złodziej wzroku. Ponadto na wzrok niekorzystnie może działać cukrzyca. jeżeli mamy rozpoznanie cukrzycy typu drugiego, natychmiast powinniśmy się udać na kontrolę okulistyczną. Dalej z wiekiem może przyjść starcze zwyrodnienie plamki żółtej. To również schorzenie, które dotyczy bardzo dużej grupy ludzi, a także jedna z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty, jeżeli jest nieleczone – zaznacza prof. Rejdak.
– Dzięki sprzętowi od WOŚP leczymy setki czy choćby tysiące pacjentów – podkreśla prof. Rejdak. – Sami darując jakieś środki możemy być za chwilę osobą, której szpital czy centrum pomoże. Oceniam niezwykle pozytywnie całą akcję; koncepcję, która funkcjonuje u nas w kraju od 33 lat i wyniosła medycynę polską na poziom światowy – dodaje.
Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego 1 w Lublinie opiekuje się populacją około 5 mln osób z województwa lubelskiego, ale także z sąsiednich województw.
W ciągu 32. finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliardy złotych i kupiła 74,5 tysiąca urządzeń.
InYa / opr. PaW
radio.lublin.pl