Piotr Suwalski – bio
Prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski w 2000 r. ukończył z wyróżnieniem studia na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych (WUM, summa cum laude), a w 2012 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W 2018 r. nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
W latach 2019–2021 był prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery – ISMICS). Należy do licznych struktur European Association of Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Jest członkiem Zarządu European Society of Cardiovascular Surgery (ESCVS).
Jako jedyny Polak i jeden z dwóch Europejczyków należy do XXI Century Cardiac Surgery Society, które zrzesza 57 członków z całego świata. Jest autorem około 300 publikacji, w tym licznych europejskich i amerykańskich wytycznych leczenia różnych schorzeń serca. Jest również laureatem wielu nagród, m.in. TERAZ POLSKA za leczenie kardiochirurgiczne przy wykorzystaniu technik małoinwazyjnych, którą otrzymał wraz z zespołem swojej kliniki. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Polskiej Akademii Sukcesu.
Naukowiec jest pionierem w kraju i na świecie w zakresie kardiochirurgii małoinwazyjnej, endoskopowej i robotycznej. Wykonał pierwszą u nas operację naprawy zastawki mitralnej metodą endoskopową (2004 r.). Przeprowadził wiele pierwszych operacji w Polsce, Europie i na świecie w zakresie endoskopowej chirurgii arytmicznej i zamykania uszka lewego przedsionka (prewencja udaru), a także licznych pierwszych operacji robotycznych w naszym kraju. Jest twórcą pierwszego w Polsce i w tej chwili największego na Starym Kontynencie centrum kardiochirurgii robotycznej.
Prof. Piotr Suwalski jest współtwórcą pierwszego ośrodka przeszczepów płuc na Mazowszu i w centralnej Polsce (pierwszy przeszczep płuc w tym regionie wykonano w 2022 r.), a także
współtwórcą i kierownikiem Centrum Terapii Pozaustrojowych PIM MSWiA – największej w Polsce i jednej z największych w Europie pod względem liczby terapii ECMO (sztuczne płuco) w pandemii COVID-19, największej w Europie liczby transportów ECMO mobilnego w COVID-19.
Swoją wielką pasję, którą jest medycyna, starannie łączy z życiem rodzinnym, a w wolnych chwilach również z ogromną fascynacją muzyczną, czego wynikiem jest twórczość i występy w zespole Rekord, współtworzonym przez światowej klasy kardiochirurgów.