Podczas III Forum Zakażeń prof. Leszek Szenborn opowiedział o tym, jak COVID-19 wpłynął na medycynę, a także z jakimi w tej chwili wyzwaniami zmagają się specjaliści po pandemii. Ekspert zwrócił uwagę na problem antybiotykooporności, a także nadużywania antybiotyków, zarówno przez specjalistów, jak i pacjentów.
Zmiany spowodowane pandemią
Prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, opowiedział o tym, iż COVID-19 wiele wyzwań przed współczesną medycyną. Ekspert wskazał także na pozytywne pandemii.
– Pandemia zmieniła bardzo dużo, przede wszystkim została zmieniona transmisja wielu chorób zakaźnych i właśnie teraz to widzimy w związku ze wzrostem pewnych zakażeń (…). Poza tym nauczyliśmy się szybko diagnozować choroby wirusowe poprzez testy. W związku z tym widzimy zmiany w erze medycyny. Pandemia nauczyła nas także zgłaszać i rejestrować szczepienia poprzez system elektroniczny. Co uważam za bardzo istotne w kontekście rozwoju medycyny – powiedział prof. Szenborn.
„Lepiej, żeby antybiotyk był niepotrzebnie zapisany tylko u 10 proc. pacjentów, a nie u 90 proc.”
Prof. Szenborn opowiedział również, jakie wyzwanie stanowi w tej chwili nadużywanie antybiotyków przez specjalistów. Szczególną uwagę zwrócił w tej kwestii na rolę edukacji personelu medycznego.
– My klinicyści i nauczyciele akademiccy uczymy adekwatnej antybiotykoterapii. Mówimy, co należy zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko niepotrzebnego przepisania antybiotyku. W przypadku drobnoustrojów wywołujących zakażenia układu oddechowego, w przypadku ostrych zapaleń gardła, polecamy skalę Centora; w przypadku zapaleń ucha środkowego do podjęcia decyzji korzystamy z zaleceń z okresem ostrożnego wyczekiwania (48 godzin), oczywiście jednocześnie ucząc, jakie są wskazania do natychmiastowej antybiotykoterapii; w przypadku zapaleń zatok stosujemy dłuższy, 7 dniowy okres wyczekiwania, również z uwzględnieniem alarmowych objawów, które skłaniają do natychmiastowego rozpoczęcia antybiotykoterapii; uczymy w przypadku jakiej biegunki są wskazania do podania antybiotyków – nie tylko sama krwawa biegunka, ale biegunka z gorączką i z krwią. Oczywiście też uczymy wskazań alarmowych, np. w przypadku wieku niemowlęcego lub pacjenta w ciężkim stanie, tak, by student, młody lekarz, wiedział jak postąpić (…). Lepiej, żeby antybiotyk był niepotrzebnie zapisany tylko u 10 proc. pacjentów, a nie u 90 proc. Zastosowanie się do tych zasad właśnie na to pozwala – powiedział prof. Szenborn.
W dniach 16-18 października w Cukrowni Żnin odbyło się III Forum Zakażeń – interdyscyplinarna konferencja zrzeszająca specjalistów z całej Polski. Pod hasłem „Postpandemiczna mapa zakażeń. Stare problemy, nowe wyzwania” eksperci dyskutowali nie tylko o skutkach pandemii, ale także nowoczesnych rozwiązaniach w leczeniu ran zakażonych, wytycznych terapii pacjenta z sepsą, antyseptyce czy diagnostyce zakażeń. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji, która tym razem odbędzie się w Zakopanem.