Prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć nową dyrektor IGiChP w Warszawie

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: MZ


Prof. dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz-Kopeć, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, konsultant wojewódzka w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej, została nową dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.



Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż prof. Stefan Wesołowski, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, złożył rezygnację z pełnionej funkcji w związku z przejściem na emeryturę. Nową dyrektor instytutu od 1 stycznia 2025 r. będzie prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć. Z tej okazji minister zdrowia Izabela Leszczyna wręczyła pani profesor nominację.

Prof. Stefan Wesołowski, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie złożył rezygnację z pełnionej funkcji w związku z przejściem na emeryturę. Nową dyrektor Instytutu od 1 stycznia 2025 r. będzie prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć.
Z tej okazji minister zdrowia Izabela… pic.twitter.com/qCAoJ3uP1S

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2024

Prof. dr hab. n med. Ewa Augustynowicz-Kopeć jest kierownikiem Zakładu Mikrobiologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Krajowego Referencyjnego Laboratorium Prątka. Pełni również funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc – podaje na stronie internetowej WIM PIB.

Prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć wprowadza nowe metody genetyczne do wykrywania gruźlicy i molekularnych dochodzeń epidemiologicznych, sprawując jednocześnie nadzór merytoryczny nad 59 laboratoriami prątka w kraju. Jest specjalistą w zakresie mikrobiologii medycznej i zdrowia publicznego. Bierze aktywny udział w działaniach towarzystw naukowych i stowarzyszeń. Jest także członkiem Rady Naukowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Nowa dyrektor instytutu jest również członkiem zespołu ekspertów do opiniowania jednostek organizacyjnych ubiegających się o akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinie mikrobiologii oraz członkiem zespołu ekspertów do opracowania i aktualizacji programu specjalizacji w dziedzinie mikrobiologii, jednocześnie pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć jest członkiem Komitetu Koordynującego Sieć TB (TB Network Coordination Committee – TB DNCC) oraz członkiem Rady ds. COVID-19. Jest autorem oraz współautorem około 250 prac naukowych o łącznym współczynniku Impact Factor 304,496. Prace były cytowane 3086 razy (indeks Hirscha – 27).

Idź do oryginalnego materiału