W pracy opublikowanej 15 maja w „Journal of the American Dental Association” (JADA) podano, iż niektóre produkty stosowane w praktyce stomatologicznej mogą wywołać potencjalnie zagrażającą życiu reakcję u osób cierpiących na zespół AGS, który często rozwija się po ukąszeniu kleszcza samotna gwiazda.
Zespół alfa-gal (AGS), który jest przenoszony głównie przez ukąszenie kleszcza samotna gwiazda (inna nazwa: kleszcz indyjski), może prowadzić do nagłej reakcji po spożyciu czerwonego mięsa oraz kontakcie z niektórymi produktami medycznymi i stomatologicznymi. Autorzy podali, iż objawy mogą obejmować zmiany skórne, ale także wstrząs anafilaktyczny.
– Lekarze stomatolodzy powinni znać najważniejsze cechy zespołu AGS i dokładnie analizować diagnozę pacjenta, czynniki wyzwalające, związane z tym niepożądane reakcje oraz zastosowane środki terapeutyczne – napisali autorzy z zespołu dr. Johna Brooksa, profesora klinicznego w Katedrze Onkologii i Nauk Diagnostycznych na Uniwersytecie Maryland w Baltimore.
Z raportu amerykańskiej agencji federalnej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention; CDC) wynika, iż latach 2010-2022 w USA odnotowano ponad 110 000 przypadków AGS, który wywołuje reakcje alergiczne po spożyciu czerwonego mięsa lub kontakcie z produktami pochodzenia zwierzęcego.
Jednak rzeczywista liczba przypadków w USA nie jest znana, ponieważ AGS nie jest chorobą zgłaszaną obowiązkowo na poziomie krajowym do agencji CDC. Choć w Stanach Zjednoczonych zespół AGS jest najczęściej wiązany z ukąszeniem kleszcza samotna gwiazda, inne gatunki kleszczy nie zostały wykluczone jako potencjalni nosiciele.
Powikłania po kontakcie z produktami stomatologicznymi
Do tej pory opisano przynajmniej pięć przypadków zespołu alfa-gal, w których powikłania wystąpiły po zastosowaniu produktów stomatologicznych. Cztery z nich dotyczyły pacjentów, którym podano hemostatyczne środki pochodzenia zwierzęcego, a jeden przypadek dotyczył pacjenta, który przyjął doksycyklinę w kapsułkach żelatynowych pochodzenia zwierzęcego.
Oprócz tych produktów epitopy podobne do alfa-gal (specyficzne fragmenty antygenów rozpoznawane przez układ odpornościowy) mogą występować również w produktach stomatologicznych, takich jak pasty do zębów, profilaktyczne pasty czyszczące do zębów, płukanki do ust (m.in. z chlorheksydyną), żele wybielające do zębów, sztuczne substytuty śliny, suplementy fluoru, kapsułki żelatynowe, nici chirurgiczne, materiały do przeszczepów kostnych i dziąsłowych, kolagenowe wypełniacze skórne.
Autorzy podkreślają, iż zanim stomatolog rozpocznie leczenie, powinien najpierw dowiedzieć się od alergologa lub immunologa, czy pacjent ma AGS, jakie są jego objawy i czynniki wyzwalające, aby ocenić, czy leczenie może być bezpiecznie przeprowadzone w gabinecie, czy raczej w warunkach szpitalnych.
– Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości, lekarze prowadzący muszą ściśle unikać stosowania leków oraz produktów medycznych i stomatologicznych, które zawierają epitopy alfa-gal, czyli składniki mogące wywołać reakcję alergiczną u osób z zespołem AGS – napisali autorzy artykułu pt. „Alpha-gal syndrome: potential for a hypersensitivity reaction after the use of dental products”.
Przewlekły stres jako przyczyna zaburzeń mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, dieta jako czynnik ryzyka rozwoju ubytków pochodzenia niepróchnicowego, aktywność fizyczna mająca wpływ na urazy mechaniczne w obrębie jamy ustnej. – Związki między zmianami cywilizacyjnymi a występowaniem i przebiegiem schorzeń jamy ustnej są nierozerwalne – mówi dr n. med. Alicja Aluchna.
Źródła: https://www.drbicuspid.com/
https://jada.ada.org/