Niskie spożycie cynku może być przyczyną zaburzeń w produkcji testosteronu, powodować zaburzenia erekcji oraz spadek jakości nasienia. Może też negatywnie wpływać na proces spermatogenezy, czyli powstawania plemników. W połączeniu z kwasem foliowym cynk wpływa także na liczbę plemników, poprawia ich żywotność i zapewnia prawidłową budowę. U kobiet natomiast cynk warunkuje prawidłowy przebieg owulacji i reguluje cykl menstruacyjny. Wpływa korzystnie na poziom progesteronu, który odpowiada m.in. za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży. Zbyt niski poziom cynku może zaburzać rozwój płodu oraz wpływać na przedwczesny poród.
Zapotrzebowanie na cynk wynosi u mężczyzn 11 mg, u kobiet 8 mg na dobę. W czasie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek zwiększa się u kobiet do 11 mg na dobę.
Jakie produkty są bogate w cynk?
Chociaż cynk znajduje się w podstawowych, łatwo dostępnych i tanich produktach spożywczych, to wiele osób ma niedobór tego pierwiastka. Warto więc zwrócić uwagę na to, co jemy i za radą dietetyków, wykluczyć z diety gotowe, wysokoprzetworzone produkty i zastąpić je zdrową żywnością.
Za jedno z najlepszych źródeł cynku uznaje się pestki dyni. W 100 g pestek z dyni jest 7,5 mg tego pierwiastka. Można jeść je świeże, suszone lub prażone. Świetnie sprawdzą się jako samodzielna przekąska, można też dosypać je do sałatek, deserów i muesli. Dobrym pomysłem jest dodanie ich do ciast zamiast orzechów lub w połączeniu z orzechami. Jednorazowo nie powinno się jednak spożywać zbyt dużo pestek dyni, gdyż mogą u niektórych osób wywołać dyskomfort trawienny.
Na czele listy produktów zawierających cynk znajdują się również podroby, do których zaliczana jest wątroba. W 100 g wątroby cielęcej jest aż 8,40 mg cynku, w wieprzowej 4,5 mg tego pierwiastka.
Wśród produktów zawierających cynk, które warto mieć w menu, są również takie produkty, jak:
nabiał, zwłaszcza sery podpuszczkowe
mięso, szczególnie wieprzowina, wołowina, jagnięcina,
ryby,
ostrygi,
sardynki,
rośliny strączkowe – szczególnie fasola biała, groch, zielony groszek,
pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym chleb żytni razowy i płatki owsiane,
kasza gryczana,
pestki słonecznika,
migdały,
orzechy laskowe
gorzka czekolada i kakao gorzkie,
jaja.
Źródło: Szostak-Węgierek D. Sposób żywienia a płodność. Med. Wieku Rozwoj. 2011