Choć ostatnia wersja etycznej regulacji zawodu medyka wprowadziła nowe zasady dotyczące ujawniania związków medyków i producentów leków oraz wyrobów medycznych, przepisy w żaden sposób nie regulują ujawniania współpracy z dystrybutorami suplementów diety.
W nowej wersji Kodeksu etyki lekarskiej (KEL) znalazł się cały rozdział regulujący związki lekarzy z przemysłem medycznym i farmaceutycznym. Wskazano w nim m.in., w jakich sytuacjach lekarz ma prawo przyjąć zapłatę od producenta leków lub wyrobów medycznych oraz kiedy może uczestniczyć w badaniach sponsorowanych przez producentów – pisze portal Prawo.pl.
Związki z producentami leków, ale nie suplementów
Przykładowo, art. 56 KEL nakłada na medyka obowiązek ujawnienia słuchaczom wykładów oraz redaktorom publikacji wszelkich związków z producentami leków lub wyrobów medycznych, subwencji z ich strony oraz innych korzyści mogących przyczynić się do zaistnienia konfliktu interesów. Prawo.pl przypomina, iż KEL jest aktem branżowym, etycznym, i nie ma charakteru aktu powszechnie obowiązującego. Za ewentualne naruszenia lekarz nie będzie więc mógł odpowiadać na gruncie prawnym (chyba iż normy zawarte w KEL powiela np. ustawa), ale grozi mu odpowiedzialność dyscyplinarna.
W kontekście związków medyków z szeroko rozumianym przemysłem medycznym problemem jest jednak to, czego w nowej wersji KEL zabrakło.