Prawie 50% dorosłych Hindusów jest niewystarczająco aktywnych fizycznie: badanie Lancet

oen.pl 2 dni temu


Z badania opublikowanego w czasopiśmie „Badania” wynika, iż ​​w 2022 r. niemal 50% dorosłych w Indiach podejmowało niewystarczającą aktywność fizyczną. Globalne zdrowie Lanceta dziennik.

Z badania wynika, iż ​​znacznie więcej kobiet w Indiach (57%) jest niewystarczająco aktywnych fizycznie w porównaniu z mężczyznami (42%), co jest zgodne z tendencjami panującymi w regionie Azji Południowej.

Stwierdzono, iż niewystarczający poziom aktywności fizycznej kobiet w regionie jest średnio o 14% wyższy niż wśród mężczyzn.

Region Azji Południowej uplasował się także na drugim miejscu pod względem liczby dorosłych niewystarczająco aktywnych fizycznie, po regionie Azji i Pacyfiku o wysokich dochodach, stwierdził międzynarodowy zespół badaczy, w tym przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Autorzy badania na całym świecie odkryli, iż około jedna trzecia dorosłych (31,3%) była niewystarczająco aktywna fizycznie – definiowana jako niewykonująca co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności tygodniowo.

Odsetek ten wzrósł o 5% w porównaniu z 26,4% dorosłych na całym świecie niewystarczająco angażujących się w aktywność fizyczną w 2010 r., a jeżeli tendencje z lat 2010–2022 będą się utrzymywać, autorzy stwierdzili, iż globalny cel zwiększenia zaangażowania w aktywność fizyczną o 15% nie zostanie zrealizowany. spotkać.

Naukowcy odkryli, iż w Indiach w 2000 r. nieco ponad 22% dorosłych podejmowało niewystarczającą aktywność fizyczną, podczas gdy w 2010 r. blisko 34% dorosłych było niewystarczająco aktywnych fizycznie.

Przewidywali, iż jeżeli obecne tendencje się utrzymają, w 2030 r. 60% dorosłych może niewystarczająco angażować się w aktywność fizyczną.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące aktywności fizycznej zgłaszane przez dorosłych (w wieku co najmniej 18 lat) w badaniach populacyjnych, aby oszacować liczbę dorosłych wykazujących niewystarczającą aktywność fizyczną w 197 krajach i terytoriach w latach 2000–2022.

Zespół odkrył również, iż na całym świecie osoby starsze, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w wieku 60 lat i starsze, w coraz większym stopniu angażują się w niewystarczającą aktywność fizyczną.

Wiadomo, iż brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko rozwoju chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy i chorób serca. Według WHO rosnący poziom aktywności fizycznej w połączeniu z coraz bardziej siedzącym trybem życia przyczyniają się do wzrostu liczby przypadków tych chorób i obciążają systemy opieki zdrowotnej na całym świecie.

Badanie Indian Council of Medical Research-India Diabetes (ICMR-INDIAB) z 2023 r. opublikowane w czasopiśmie: Cukrzyca Lanceta i Endokrynologia czasopismo oszacowało, iż w 2021 r. w Indiach na cukrzycę chorowało 101 milionów ludzi, a w tym samym roku około 315 milionów na nadciśnienie.

Co więcej, według badania oszacowano, iż 254 miliony osób cierpi na otyłość, a 185 milionów na wysoki poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu.

To jest artykuł Premium dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby czytać ponad 250 takich artykułów premium każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

X

Przeczytałeś {{data.cm.views}} poza {{data.cm.maxViews}} darmowe artykuły.

X

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału