Prawie 3 mln Polaków korzysta z IKP

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: MZ


Od czterech lat aplikacja mojeIKP rewolucjonizuje sposób, w jaki zarządzamy naszym zdrowiem. Od 10 maja 2021 r. ułatwia dostęp do e-recept i e-skierowań, planów leczenia i informacji medycznych. Dzięki szerokiemu wachlarzowi funkcji stała się nieodłącznym elementem codziennego życia.



Z aplikacji mojeIKP korzysta 2947 tysięcy osób, najczęściej w wieku od 50 do 64 lat (570 tysięcy). Przekonała do siebie również 300 tysięcy osób powyżej 65. roku życia, a więc z grupy wiekowej, która rzadziej niż inne korzysta z nowinek technologicznych. Rodzice zarządzający kontami swoich dzieci częściej wybierają wersję desktopową, czyli Internetowe Konto Pacjenta (4,6 tys. kont dzieci na mojeIKP wobec 5,4 mln na IKP).

Jedną z kluczowych funkcji aplikacji mojeIKP jest możliwość łatwego wyszukiwania oraz odbierania e-recept i e-skierowań. Wszystkie nowe dokumenty są przesyłane bezpośrednio na telefon użytkownika aplikacji, który otrzymuje powiadomienia o ich wystawieniu. To pomocne narzędzie dla osób zapracowanych oraz rodziców, którzy muszą zarządzać nie tylko własnym zdrowiem, ale i zdrowiem swoich dzieci. W momencie potrzeby wystarczy pokazać farmaceucie kod QR na ekranie telefonu, aby wykupić leki, bez konieczności podawania numeru PESEL. Można odebrać e-recepty i inne dokumenty za dziecko oraz za osobę, która nas do tego upoważni.

Dzięki funkcji przypomnień o zażywaniu leków, które można ustawić także dzięki skanera leków, mojeIKP wspiera pamiętanie o regularnym przyjmowaniu zaleconych tabletek. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie ulotki i dawkowania leków oraz przypomina o terminach wizyt czy badań. To idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z różnymi schorzeniami przewlekłymi i muszą pamiętać o wielu aspektach związanych z leczeniem.

MojeIKP pozwoliło także na usprawnienie wielu procesów związanych z opieką zdrowotną. Jej różne funkcje – takie jak zamawianie e-recept na leki stałe, rezerwowanie terminów szczepień przeciwko COVID-19 czy szczepień przeciw HPV dla dzieci w wieku 9–13 lat, umawianie terminu mammografii, cytologii czy wizyty u kardiologa – czynią codzienną troskę o zdrowie bardziej zorganizowaną i mniej stresującą.

Aplikacja mojeIKP to również szybki dostęp do niezbędnych numerów alarmowych, takich jak 112 i 999 czy telefonicznej informacji pacjenta 800 190 590. Te funkcje są dostępne bez logowania, co znacznie przyspiesza reakcję w sytuacjach awaryjnych. Na dodatek aplikacja umożliwia też skorzystanie z funkcji ułatwiającej udzielenie pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku. Prowadzi krok po kroku, wyjaśnia i pokazuje kolejne czynności ratujące życie.

Aplikacja działa także w trybie offline. Dzięki temu choćby bez dostępu do internetu można mieć aktualne dokumenty medyczne, co jest nieocenioną zaletą na przykład w podróży czy w miejscach z ograniczonym zasięgiem. Trzeba tylko pamiętać o pobraniu danych przy ostatnim połączeniu z siecią. Sposób logowania się jest bezpieczny, co więcej – przy zmianie telefonu i co dwa lata system wymusza działania wzmacniające bezpieczeństwo danych.

Idź do oryginalnego materiału