Pranie – 5 trików oraz sztuczki, które okazały się niepraktyczne

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Kobieta robi pranie


Regularne pranie to ważna część utrzymywania porządku w domu. Jednak okazuje się, iż nie wszystkie triki i sztuczki z tym związane rzeczywiście są skuteczne. Wiele sztuczek zakłada użycie substancji o adekwatnościach czyszczących, jednak niekoniecznie sprawdzają się one w przypadku używania pralki.

Strategie prania są ukierunkowane na efektywność tej czynności i oszczędność czasu. Które z szerokiego wachlarza są odpowiednie, a które należy pominąć? Opowiemy o nich poniżej.

Pranie – problemy podczas korzystania z pralki

Pranie pomaga w starannej pielęgnacji bielizny, aby przedłużyć jej żywotność i zachować adekwatności tkanin. Dlatego w zależności od czyszczonego materiału możesz potrzebować nieagresywnych substancji, środków zapobiegających marszczeniu lub idealnej techniki suszenia.

Jak wspomniał American Cleaning Institute, większość pytań związanych z praniem dotyczy usuwania plam i złego czyszczenia. Dołączają do nich obawy związane z pozbyciem się kłaczków i szumowin, a także kwestia unikania niszczenia tkanin.

Nie ma „magicznych” formuł, które rozciągną sweter lub tego nie zrobią. Jednak na każdym detergencie można znaleźć adekwatności zapobiegające jego rozciąganiu. Chociaż kwas octowy usunie plamy, ale prawdopodobnie nie zabije bakterii na tkaninie tak jak na podłodze. Zagłębimy się w te i inne teorie.

Przeczytaj również: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań bez prania?

Pranie – sztuczki, które działają

Aby skorzystać z porad, które sprawdzają się podczas prania, przedstawiamy kilka prostych trików do wykonania lub użycia produktów, które być może masz w domu i z łatwością można je wykorzystać.

1. Ocet do usuwania plam

The Concept Encyclopedia zwraca uwagę, iż ocet działa jako składnik środków czyszczących i odplamiających, więc jest powszechny w domowej rutynie sprzątania. Z kolei popularna nauka sugeruje podgrzewanie octu przez pół godziny na małym ogniu, aby odświeżyć dom, ponieważ podczas gotowania kwas octowy odparowuje i wytwarza mgłę, która „zbiera” nieprzyjemne zapachy.

Według badań opublikowanych przez Chemistry ocet jest przydatny zwłaszcza w przypadku ubrań. Argumentem jest to, iż filiżanka białego octu wpływa na obniżenie pH, co z kolei sprzyja denaturacji białek.

Sztuczka: Dodaj szklankę białego octu do ostatniego płukania, szczególnie jeżeli pierzesz ubrania z siłowni lub te, które są przepocone.

Ocet zawsze przydaje się podczas sprzątania.

2. Pranie mniejszych porcji

Im mniejsza partia, tym lepsze pranie. W artykule Consumer Reports wyjaśniono, iż pralki ładowane od przodu regulują ilość wody w zależności od wielkości wsadu.

Zalecają pranie małych wsadów, ponieważ bęben wirując czyści ubrania, a następnie wrzuca brud do wody. Różni się to od tego, co dzieje się z maszynami ładowanymi od góry.

Podsumowując, jeżeli masz urządzenie ładowane od przodu, ubrania będą czystsze, o ile nie przeładujesz bębna zbyt dużą ilością rzeczy. Jednak choćby jeżeli pralka ładowana jest od góry, ubrania potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się obracać i promować czystość.

Jeśli ubrania są źle wyprane, nabierają nieprzyjemnego zapachu. Gdy przechodzą przez suszarkę, wychodzą pomarszczone i wilgotne.

3. Po zakończeniu prania nie zwlekaj

Uprość sobie życie, skracając czas prasowania. Możesz to uzyskać, wieszając poszczególne ubrania na wieszakach natychmiast po zakończeniu prania.

4. Włóż skarpetki do pokrowca

Ile skarpetek zgubiłeś w pralce? Tej nierozwiązanej tajemnicy można zapobiec, składając skarpetki razem i umieszczając w przeznaczonej do tego siatce.

Delikatny lniany pokrowiec nadaje się do użycia jako worek. Możesz też powiesić jeden obok kosza na pranie i za każdym razem, gdy zdejmiesz skarpetki, wkładać je bezpośrednio do niego. Dzięki temu sposób będą razem, gdy je wypierzesz. Po zakończeniu prania, ta sama torba trafi do suszarki, Ty jednak nie będziesz już mieć skarpetek nie do pary.

Zobacz też: 8 sztuczek, aby usunąć plamy z pasty do butów z odzieży

5. Dezodoryzuj sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest związana z maksymalizacją i zastępowaniem wybielacza. ChemicalSafetyFacts.org zwraca uwagę, iż właściwości chemiczne składnika poprawiają skuteczność mydła do prania poprzez zwiększenie poziomu pH w wodzie, co jest idealne do odpychania brudu na poziomie włókien i sprawia, iż pranie jest czystsze.

Magazyn Obelisco dodaje, iż soda oczyszczona jest dezodorantem, ponieważ tworzy w powietrzu barierę, która uniemożliwia cyrkulację nieprzyjemnych zapachów pochodzących z silnych lub lotnych substancji.

Wypróbuj zalety chemii w fazie płukania. Dodaj szklankę sody oczyszczonej, która zmiękcza i wybiela ubrania.

Sztuczki dotycząc prania, które nie są zbyt pomocne

Sztuczki z pralką przeniosły się do przewodników w Internecie, a ponieważ nie wszystkie z nich są skuteczne, dzielimy się pięcioma z nich, które nie przynoszą pożądanego rezultatu.

1. Kawa nie konserwuje ciemnych ubrań

Uważa się, iż ciemność kawy sprzyja utrzymywaniu się tych odcieni na ubraniach. Niektórzy uważają, iż dodanie kilku filiżanek kawy do płukania prania zachowuje kolor. Brakuje jednak badań, które poświadczyłyby skuteczność kawy jako barwnika.

2. Aspiryna nie wybiela

Według popularnej receptury 5 tabletek aspiryny rozpuszczonych w gorącej wodzie wybiela ubrania namoczone przed przystąpieniem do regularnego prania. Gdyby ta sztuczka zadziałała, w rzeczywistości byłoby to spowodowane gorącą wodą, ponieważ ma ona moc wyciągania brudu osadzonego we włóknach.

Eksperyment zweryfikowany przez Biuro Nauki i Społeczeństwa wykazał, iż ani w paście, nie mówiąc już o moczeniu w wodzie, kwas acetylosalicylowy nie działa jak tradycyjne wybielacze. W badaniu poplamioną tkaninę zanurzono w gorącej wodzie zawierającej 5 tabletek aspiryny o masie 325 miligramów. Nałożono również 3,25 pokruszone tabletki bezpośrednio na tkaninę, lekko zwilżając, aby utworzyć pastę.

Po kilku minutach w spoczynku wyniki wykazały, iż żaden test nie był tak skuteczny, jak przemycie plam kontrolnych ½ szklanki wybielacza.

Chociaż jest to szeroko rozpowszechniony mit, rzekoma skuteczność aspiryny w wybielaniu prania nie znajduje potwierdzenia.

3. Ocet nie dezynfekuje tkanin

Chociaż biały ocet jest mniej agresywnym wybielaczem niż chlor i jest jednocześnie środkiem przeciwzapachowym, nie ma adekwatności dezynfekujących ubrania.

Oznacza to, iż zgodnie z zaleceniami niektórych samouczków dodanie ¼ szklanki octu do wody nie wyeliminuje wszystkich drobnoustrojów przyczepionych do tkaniny. Zdarza się, iż kwas octowy zmieszany z wodą traci odpowiednie stężenie do dezynfekcji tkanin.

Fundacja Davida Suzuki zauważa, iż nie ma naukowych dowodów na to, iż ocet niszczy bakterie lub wirusy, więc nie będzie on bardzo pomocny w sterylizacji ubrań.

4. Cytryna nie zwiększa skuteczności detergentu

Owoce cytrusowe służą do usuwania brudu i zmiękczania ubrań. Z tego powodu niektóre marki włączają cytrynę do receptur detergentów i ogólnie środków czyszczących. Jednak w tym przypadku jest tak samo jak z wcześniej omówionym stosowaniem kawy.

Sok z jednej cytryny nie wystarczyłby do pozbycia się brudu z całego wsadu prania. Potrzebujesz kilku, aby zwiększyć wydajność zwykłego detergentu.

5. Odżywka do włosów nie rozciągnie skurczonych tkanin

Pryskanie odżywką do włosów też nie zadziała, podobnie jak użycie ciepłej wody do uratowania skurczonych ubrań. Doświadczenie empiryczne sugeruje moczenie uszkodzonej odzieży przez około 15 minut w wiadrze z odżywką do włosów i wodą.

Powodem jest to, iż podobnie jak w przypadku włosów, odżywka podczas prania rozplątuje splątane włókna i przywróci ubraniu pierwotny stan. Ale jeżeli ubrania nie są wykonane z wełny, a splątanie lub skurcz włókien są silne, odżywki nie zadziałają.

Robienie prania w przypadku delikatnych tkanin

Odzież wykonana z delikatnych tkanin, takich jak jedwab we wszystkich jego odmianach, wymaga dokładniejszego prania. Podobnie jak ubrania dla dzieci i inne tkaniny, które mogłyby ulec uszkodzeniom podczas wirowania w urządzeniu.

Podstawową zasadą jest przeczytanie etykiety fabrycznej, aby określić, jaki rodzaj prania zastosować i dobrać odpowiednie produkty. jeżeli natomiast tkanina jest szczególnie delikatna, jej czyszczenie najlepiej powierzyć profesjonalnej pralni.

Oto druga wskazówka, jak zapobiegać rozdarciom i deformacji delikatnych ubrań. Zapnij wszystkie zamki błyskawiczne, zapnij guziki i włóż delikatną odzież do worka na pranie. Wdrożenie zaleceń z udowodnionymi pozytywnymi wynikami upraszcza wykonanie skutecznego prania. Czy je zastosujesz?

Unikaj tych 5 błędów przy praniu kurtek puchowych, aby ich nie zniszczyć
Dowiedz się, jakie błędy popełniasz przy praniu kurtek puchowych, i unikaj ich, aby już nigdy więcej się nie zniszczyły. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału