Poznań: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

razemztoba.pl 1 dzień temu

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, dedykowany 17 000 000 osób z mózgowym porażeniem żyjących na całym świecie oraz 350 000 000 osobom, które mieszkają, opiekują się lub pracują zawodowo z osobami z MPD.

Tego dnia, w geście solidarności z osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym prestiżowe budynki i kultowe miejsca na całym świecie i organizowane są wydarzenia w przestrzeni publicznej.

W Poznaniu w dniu 06.10.2024 na Starym Rynku o godzinie 12.00 rozpocznie się wydarzenie „DAJEMY ZIELONE ŚWIATŁO”.

PROGRAM:

  • 12:00 – spotkanie pod koziołkami
  • 12:15 – flash mob „Dajemy zielone światło tańcząc z zielonymi wstążkami”
  • przejście zielonego korowodu na ul. Quadro
  • 12:30 – 14:00 – Międzypokoleniowa Sesja Muzyczna i zielone niespodzianki

Wydarzenie jest organizowane w ramach Poznańskiego Miesiąca Mózgowego Porażenia Dziecięcego „DAJEMY ZIELONE ŚWIATŁO”, który trwa od 30 września do 30 października i objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest zespołem różnorodnych objawów zaburzeń czynności ruchowych i napięcia mięśni, wywołanych uszkodzeniem mózgu lub nieprawidłowościami w jego rozwoju nabytymi przed urodzeniem, w okresie okołoporodowym lub po urodzeniu we wczesnym dzieciństwie. W niektórych przypadkach przyczyny wywołujące uszkodzenie mózgu są nieznane. Do znanych czynników szkodliwie działających przed urodzeniem zalicza się: zaburzenia rozwojowe, niedotlenienie, zatrucie i zakażenie płodu. Przyczyny okołoporodowe to: niedotlenienie, uraz okołoporodowy, znacznie nasilona żółtaczka noworodkowa, a po urodzeniu: niedotlenienie noworodka, krwawienie do mózgu, zakażenie ośrodkowego układu nerwowego.

Powstałe z różnych przyczyn uszkodzenie mózgu nie pogłębia się, natomiast występujące objawy kliniczne mogą wydawać się z wiekiem bardziej nasilone. Jest to spowodowane rozwojem dziecka, a nie powiększaniem się zmian w mózgu. Z powodu nieprawidłowego napięcia mięśni występują i utrwalają się zaburzenia w rozwoju ruchowym, pociągające za sobą wtórne opóźnienia w innych sferach rozwoju. W zespole mózgowego porażenia dziecięcego niepełnosprawność ruchowa nie jest jedynym objawem uszkodzenia mózgu. Współistnieć mogą zaburzenia: wzroku, słuchu, czucia, mowy, niepełnosprawność intelektualna i epilepsja.

Każda osoba z MPD ma inny zespół objawów, który może obejmować zaburzenia: układu ruchowego, narządów zmysłów (min. wzroku, słuchu, smaku), mowy, rozwoju intelektualnego lub np. wszystkie te objawy mogą wystąpić jednocześnie.

Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z mózgowym porażeniem dziecięcym! Statystycznie na 1000 żywo urodzonych dzieci 2,8 rodzi się ze zdiagnozowanym, w późniejszym czasie, mózgowym porażeniem dziecięcym.

opr AM

Załącznik:
  • Program MPD 2024 (DOC, 259kB)
Idź do oryginalnego materiału