25-lecie elbląskiego UTWiON

razemztoba.pl 20 godzin temu

W Centrum Spotkań Europejskich dwudziestą piątą rocznicę działalności świętował dziś (30 września) elbląski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, podczas której nie zabrakło wyróżnień, podziękowań i wielu życzeń na kolejne lata funkcjonowania UTWiON-u.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Dwadzieścia pięć lat tak pięknej działalności, w dużej mierze społecznej, to bardzo wiele czasu, wychodzenia ku potrzebom osób starszych i wykluczonych. Mam nadzieję, iż przez cały czas będę mógł na państwa liczyć, iż ta działalność społeczna, artystyczna, edukacyjna, a wręcz silnie angażująca i integrująca będzie kontynuowana w naszym mieście. Mam nadzieję, iż Uniwersytet będzie się tylko rozwijał, a myślę, iż pani prezes nam to gwarantuje. Życzę Państwu kolejnych lat tak bogatej i owocnej działalności jak do tej pory, a gdy będę mógł w czymś pomóc, to zawsze jestem do państwa dyspozycji – mówił podczas uroczystości prezydent Elbląga, Michał Missan.

Miłych słów i życzeń tego dnia nie brakowało wśród wielu wystąpień zaproszonych gości.

– Pomysł powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych to było to – mówiła Elżbieta Gelert, poseł na Sejm i Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Wtórował jej Senator Jerzy Wcisła.

– 25 lat to jest piękny wiek. To jest wiek, kiedy suma doświadczeń łączy się ciągle z młodzieńczą energią. Za czasów naszej młodości nie było jeszcze komputerów, gdy byliśmy w szkole uczyliśmy się liczyć na liczydle. Z czasem pojawiły się kalkulatory. Telewizja w tamtym czasie emitowała jeden kilkugodzinny program w czarno-białym kolorze. Dziś to wszystko już zupełnie inaczej wygląda. Ten świat jaki znamy z naszej młodości bardzo się zmienił. Stąd też wielki pokłon z mojej strony dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego jubileuszu i dają osobom starszym i z niepełnosprawnościami możliwość ciągłego się edukowania i przystosowywania do tego zmieniającego się świata. Jesteście po prostu potrzebni – podsumował senator.

– Dzisiejszy Jubileusz jest doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych działań. 25 lat działalności, to ogrom czasu wypełniony poświęceniem i pasją w działaniu na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami. Jednym z największych wyzwań obecnych czasów jest wychodzenie naprzeciw potrzebom ludzi starszych i stworzenie takich warunków do aktywizacji tej stale rosnącej grupy społecznej, by nie czuli się osamotnieni i pozostawieni na marginesie społeczeństwa w momencie, kiedy ich aktywność zawodowa wygasła. „Trzeci Wiek” doskonały moment na poszerzanie horyzontów, nawiązywanie nowych znajomości oraz rozwój zainteresowań i pasji, na które dotychczas brakowało czasu. A takie możliwości daje Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu i czyni to z powodzeniem już od 25 lat, czego dowodem jest stale rosnąca liczba Słuchaczy, jak również szeroka gama oferowanych zajęć i wykładów. Z okazji tego zacnego Jubileuszu w imieniu zarządu, dyrekcji i pracowników Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych pragnę złożyć Państwu serdeczne gratulacje i wyrazy najwyższego uznania dla dyrekcji i pracowników Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych za wkład jaki dajecie w codzienne działania na rzecz swoich Słuchaczy. Z całego serca życzę kolejnych lat owocnej działalności, wzmacniania pozytywnych zmian oraz kontynuowania misji, która wpływa na życie tak wielu ludzi. Niech nie zabraknie państwu wytrwałości i satysfakcji z wypełnianej misji – powiedziała w rozmowie z Razem z Tobą, prezes ERKON Barbara Gąsak, która ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć osobiście w obchodach jubileuszu.

Jubileuszowa gala to nie tylko wiele miłych słów, to także okazja do wyróżnień i podziękowań. Te otrzymali m.in. słuchacze z najdłuższym stażem, czy pracownicy biura wyróżniający się swoją postawą w codziennej pracy na rzecz Uniwersytetu.

Nie mogło zabraknąć także części artystycznej, na którą złożyły się występy grup wchodzących w skład Uniwersytetu tj.: Fanstastic, czy Kabaret Ale babki. Gościnnie na deskach Centrum Spotkań Europejskich Światowid wystąpiła też młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury i Elbląska Orkiestra Kameralna.

Całość wydarzenia zakończył słodki poczęstunek i możliwość wspólnych rozmów i wspomnień.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w dużej mierze powstał dzięki determinacji Ewy Sprawki, która na usilne nalegania seniorki pani Heleny Kilen, doprowadziła do powstania placówki, początkowo o nazwie Wszechnica z siedzibą przy ulicy Słonecznej w ówczesnym Ośrodku Czytelnictwa Osób Niepełnosprawnych. Kierownikiem Wszechnicy został wówczas Grzegorz Bratnicki. Pierwsze wykłady rozpoczęły się natomiast w marcu 1999 roku a uczestniczyło w nich około 30 słuchaczy. Rok akademicki 1999/2000 uczelnia rozpoczęła już pod nazwą Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych a jej kierownikiem została Iwona Orężak.

Z roku na rok Uniwersytet rozwijał się: przybywało słuchaczy, rozszerzały się propozycje programowe. W 2005 roku wypracowano standardy, które winna spełniać uczelnia kształcenia ustawicznego, której słuchaczami są seniorzy.

Głównym celem jaki sobie postawiono, była poprawa jakości życia seniorów przez podnoszenie aktywności fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Realizacja tego celu przebiega jak najbardziej pomyślnie. Dowodem na to, jest stale rosnąca liczba słuchaczy, która w roku 2008/2009 przekroczyła 300 osób.

Momentem przełomowym dla Uniwersytetu był rok 2006, kiedy to po latach działania w ERKON, usamodzielnił się, głównie za sprawą Urzędu Miasta, który prowadzenie Uniwersytetu przyjął za zadanie miejskie.

W 2008 roku nastąpiła zmiana siedziby biura stowarzyszenia, które po dziś dzień mieści się przy ul. Rzeźnickiej. Dyrektorem w dalszym ciągu jest Iwona Orężak.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji video z tego wydarzenia:

Idź do oryginalnego materiału