Medycy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO) przeprowadzili operację rekonstrukcji żuchwy z użyciem technologii 3D u 26-letniego pacjenta. U mężczyzny stwierdzono groźnego guza żuchwy, konieczne było usunięcie zmienionej chorobowo części.
Placówka poinformowała w poniedziałek, iż pacjent czuje się dobrze – już w pierwszej dobie po zabiegu był w stanie się porozumiewać. Po około 10 dniach rozpocznie odżywianie naturalną drogą. Do aktywności i normalnego życia będzie mógł wrócić po miesiącu. Nie tylko zachował naturalny kształt twarzy, ale również będzie mógł normalnie mówić i jeść.
26-latek został skierowany do WCO przez stomatologa z podejrzeniem guza w lewej części żuchwy. Po przeprowadzeniu zaawansowanej diagnostyki obrazowej oraz badań histopatologicznych specjaliści zdecydowali o konieczności operacji. Trwający około siedmiu godzin zabieg wymagał współpracy dwóch zespołów operacyjnych – resekcyjnego i rekonstrukcyjnego.
Specjaliści odwzorowali kontur twarzy pacjenta dzięki nowoczesnemu planowaniu 3D. Rekonstrukcja żuchwy została wykonana przy użyciu kości strzałkowej, z jednoczesnym odtworzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Istotnym elementem operacji było zachowanie ciągłości nerwu twarzowego, co umożliwiło pacjentowi szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.
Centrum poinformowało, iż dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pacjent nie ma żadnych ubytków kosmetycznych, a zapewnienie ciągłości żuchwy z rekonstrukcją stawu pozwala na prawidłową ruchomość żuchwy i nie wpływa negatywnie na jakość połykania.
W operacji wzięło w sumie ponad 20 osób, w tym ośmiu chirurgów głowy i szyi.
– Chirurgia stomatologiczna rozwija się cały czas i nie ogranicza się tylko do prostych ekstrakcji zębów. W jej ramach pojawiają się coraz to nowe subdziedziny: sterowana regeneracja tkanek, odbudowa kostna czy odbudowa tkanek miękkich – mówi dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii, adiunkt Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM. Eksperci rozmawiają o wyzwaniach współczesnej chirurgii stomatologicznej. Co zmieniło się w ekstrakcjach zębowych na przestrzeni ostatnich lat? Jakie są związki chirurgii stomatologicznej z medycyną ogólną? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy!
Źródło: https://naukawpolsce.pl/