Poziomy Wartości Gravesa cz. 1

wszystkoocoachingu.pl 4 miesięcy temu

Poziomy Wartości Gravesa

Teoria Poziomów Wartości Gravesa daje nam odpowiedź na to, w jaki sposób rozwijamy się jako jednostki, organizacje oraz społeczeństwa. Mówi też o tym, jak zmieniają się poziomy naszej świadomości.

Dlaczego z niektórymi ludźmi tak łatwo przychodzi nam się porozumiewać a z innymi nie. Dlaczego jedni idą przez życie, rozpychając się łokciami, a dla innych reguły i zasady to rzecz święta? Jak to jest, iż jednych motywuje dyscyplina i żelazne zasady, a inni działają bez przymusu? Są osoby, które skupiają się wyłącznie na sobie, ale są również takie, które myślą prospołecznie. Z czego wynikają te różnice, które – jak łatwo zauważyć – manifestują się nie tylko na poziomie jednostki, ale również społeczeństwa. Jedni bronią dotychczasowego porządku, a inni mówią: „Czas na nowe”. Odpowiedzi, skąd te różnice, możemy poszukać, korzystając Poziomów Wartości Graves’a i stworzonej później w oparciu o nią koncepcji Spiral Dynamics, czyli Dynamiki Spiralnej, której autorami są Don Beck i Chris Cowan.

Tak to się zaczęło

W latach 50. XX w profesor Clare W. Graves wykładał na uniwersytecie na wydziale psychologii. Podjął pracę badawczą. Zaczął jeździć poświecie, pytając ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym i pozycji społecznej, zawodach, zadając jedno proste pytanie: „Co jest dla Ciebie ważne w życiu?”. Zapisywał wyniki. Po wielu latach powtórnie zadał pytania tym osobom. Analizując odpowiedzi, zauważył, iż badani, co pewien czas „aktualizują poziom świadomości”. Przechodząc do następnego etapu swojego życia, zbierając swoje doświadczenia z poprzednich poziomów.

Po przebadaniu tysięcy ludzi Graves zauważył, iż wyniki układają się w spójną całość, z której wyodrębnił Poziomy Wartości. Dzięki nim można wytłumaczyć, w jaki sposób różne wartości i ukryta motywacja napędzają człowieka do rozwoju. Graves zauważył również, iż poszczególne etapy rozwoju człowieka od niemowlęctwa po starość są zbieżne z etapami rozwoju społecznego od czasów, gdy ludzie mieszkali w jaskiniach po chwilę obecną.

Teoria Poziomów Wartości Gravesa

Daje ona nam odpowiedź na m.in. na to:

  • w jaki sposób rozwijamy się jako jednostki, organizacje oraz społeczeństwa
  • w jaki sposób zmieniają się poziomy naszej świadomości.

Teoria Poziomów Wartości Gravesa może być używana w różnych obszarach, jak coaching, rozwój człowieka, edukacja, kultura, biznes, relacje międzyludzkie czy choćby ekonomia.

Poziomy mogą być też dla nas mapą do odczytywania i interpretowania zmian, jakie w tej chwili obserwujemy na świecie. W zależności od tego, na jakimi poziomie są poszczególne jednostki, grupy społeczne czy całe społeczeństwa, będą się kierowały innymi wartościami jak np. rodzina, bezpieczeństwo, władza, uczciwość, wolność. I w zależności od poziomu, na którym się jest, ważniejsze jest albo Ja, albo My. I to właśnie te wartości mają wpływ na podejmowane decyzje i działania, na zachowania i postawy. Warto jednocześnie pamiętać, iż to jest płynne. Jesteśmy w ruchu, nieustannym rozwoju. Wartości, które dziś są dla nas kluczowe, jutro pod wpływem przeżytych zdarzeń i nowych doświadczeń mogą się zdezaktualizować, a ich miejsce zajmą nowe. Każdy z nas funkcjonuje na wszystkich dotychczasowych poziomach, z tym, iż jeden z poziomów w danym momencie dominuje.

Bez rozróżnienia na „lepsze” i „gorsze”

To, co ważne, Graves wszystkie te poziomy traktował „demokratycznie”. Żadnego nie uważał za lepszy albo gorszy. Przez całe nasze życie przechodzimy przez nie jak po spirali, w swoim tempie, zdobywając po drodze cenną wiedzę i doświadczenie. Rozwijając się. Każdy z nich ma inną:

  • motywację
  • światopogląd
  • potrzeby
  • lingwistykę
  • zachowanie
  • wartości czy etykę.

Odmienne są również czynniki, które wpływają na wejście na kolejny poziom. Każdy poziom można opisać pod kątem:

  • cech biologicznych
  • psychologicznych
  • stanów politycznych
  • przetwarzania informacji
  • prawa
  • systemów ekonomicznych
  • środowiska
  • związków i powiązań kulturalnych, norm lub obyczajów.

Z tydzień opublikujemy drugą część artykułu, w której szczegółowo pokażemy 8 Poziomów Wartości Gravesa.

Idź do oryginalnego materiału