W Zielonej Górze powstanie Lubuskie Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży. – Wyrażam zdecydowane poparcie dla tej inwestycji, gotowość do współpracy przy realizacji projektu oraz oferuję swoje wsparcie – pisze rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.
– Z radością i nadzieją przyjęłam informację o założeniu dotyczącym budowy Lubuskiego Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze. Wyrażam zdecydowane poparcie dla tej inwestycji, gotowość do współpracy przy realizacji projektu oraz oferuję swoje wsparcie – pisze Monika Horna-Cieślak do wojewody lubuskiego Marka Cebuli, marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego, prezydenta Zielonej Góry Marcina Pabierowskiego oraz rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego Wojciecha Strzyżewskiego.
Potrzeba wyspecjalizowanej placówki
W województwie lubuskim w tej chwili funkcjonuje tylko jeden podmiot leczniczy – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, który realizuje świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w warunkach stacjonarnych. Placówka, ze względu na odległe położenie od aglomeracji miejskiej i umiejscowienie w zabytkowym pałacu, jest trudna do modernizacji. Nie sprzyja też zapewnieniu małoletnim pacjentom szybkiego dostępu do świadczeń zdrowotnych w zakresach pozostałych niż opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, realizowanych w szpitalach wielospecjalistycznych.
Jak podkreślają eksperci w dziedzinach psychiatrii dzieci i młodzieży, szpital w Zaborze, choć funkcjonuje na bardzo dobrym poziomie, napotyka na ograniczenia, jak brak dostępu do świadczeń specjalistycznych oraz odległość od ośrodka uniwersyteckiego i szpitala klinicznego.
– Budowa Lubuskiego Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze poprawi dostęp małoletnich do wielospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych oraz zapewni komfort hospitalizacji – wskazuje RPD i apeluje o budowę szpitala psychiatrycznego dla dzieci.
Nowy szpital ma ściśle współpracować z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, co umożliwi rozwój nowoczesnych metod leczenia oraz kształcenie przyszłych specjalistów.
Smutna statystyka
– Poprawa opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą jest w tej chwili koniecznością, wynikającą z aktualnej kondycji młodych ludzi w obszarze zdrowia psychicznego. Z badań przeprowadzonych w ramach projektu „Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań – EZOP II” wynika, że doświadczenia zaburzeń psychicznych ma za sobą co ósme dziecko w wieku od 7 do 17 lat. Przekłada się to na ponad pół miliona dotkniętych nimi dzieci i młodzieży – podkreśla w piśmie rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.