Strona główna
Węzły chłonne to małe struktury w organizmie człowieka, które są kluczowym elementem układu limfatycznego. Odpowiadają m.in. za tworzenie przeciwciał i filtrację limfy. Niekiedy z różnych przyczyn ulegają powiększeniu. Dlaczego dochodzi do zmian w ich wielkości i jakie daje to objawy?
Powiększone węzły chłonne – jakie są ich objawy?
Węzły chłonne znajdują się w wielu miejscach w ciele człowieka, a największe skupiska można znaleźć np. na szyi, w pachwinach czy pod kolanami. Ich rola w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ pomagają w walce z licznymi wirusami i bakteriami, a choćby komórkami nowotworowymi. Czasami dochodzi do zjawiska powiększenia tych struktur, co określa się mianem limfadenopatii.
Jak rozpoznać powiększone węzły chłonne? Najczęstsze objawy takiego stanu to:
- ból nasilający się przy dotyku;
- obrzęk w okolicach węzłów chłonnych;
- pogorszenie samopoczucia, co jest związane z symptomami infekcji.
Czasami obserwuje się np. powiększone węzły chłonne szyi z jednej strony, a niekiedy dochodzi do obustronnego obrzęku i dolegliwości. Wszystko zależy od tego, co leży u podstaw takich objawów. Limfadenopatia zawsze świadczy o jakichś toczących się w organizmie infekcjach.
Powiększone węzły chłonne – różnorodne przyczyny
Węzły chłonne są bardzo małymi strukturami. W przypadku dorosłych jako powiększone określa się już te osiągające 1 cm średnicy. Ze względu na ich delikatną budowę i szybką reakcję na zmiany w organizmie do zwiększania objętości dochodzi dość często. zwykle przyczynami takiego zjawiska są:
- infekcje wirusowe, np. zapalenie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych, wirusowe zapalenie wątroby, różyczka czy ospa wietrzna;
- infekcje bakteryjne, np. angina, gruźlica, próchnica zębów czy kiła;
- choroby i zakażenia, np. choroba kociego pazura, grzybica, gronkowiec czy toksoplazmoza.
Czasami pacjenci odczuwają np. przewlekły ból gardła i powiększone węzły chłonne, co jest związane właśnie z nieprzemijającą lub nieefektywnie leczoną infekcją. Zdarza się jednak, iż limfadenopatia pojawia się w związku ze znacznie poważniejszymi przyczynami.
Czy powiększone węzły chłonne to rak?
Powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachą czy w innych miejscach na ciele mogą niekiedy świadczyć o różnego rodzaju nowotworach. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by nie ignorować żadnych niepokojących znaków ze strony organizmu. Czasami w związku z tym symptomem dochodzi do diagnozy:
- chłoniaków;
- nowotworów tarczycy;
- nowotworów narządów płciowych;
- nowotworów w okolicach głowy i szyi;
- przerzutów z nowotworów zlokalizowanych w innych miejscach organizmu.
Kiedy wyczuje się powiększone węzły chłonne za uchem czy w innej części ciała, nie powinno się od razu panikować. Bardzo często są one wyłącznie objawem toczącej się chwilowo w organizmie infekcji, po czym samoistnie wracają do swojego prawidłowego rozmiaru. Mimo tego zdecydowanie warto udać się do lekarza, ponieważ w niektórych przypadkach konieczna okazuje się głębsza diagnostyka.
Co robić, gdy ma się powiększone węzły chłonne?
Zadaniem każdego lekarza jest ustalenie, co oznaczają powiększone węzły chłonne pacjenta. Specjalista zacznie od wywiadu medycznego, w czasie którego zdobędzie informacje na temat m.in. objawów towarzyszących czy historii chorób w rodzinie. Następnie może przeprowadzić oględziny palpacyjne i skierować na kolejne badania. Najczęściej są to:
- morfologia krwi;
- USG węzłów chłonnych;
- RTG określonego obszaru ciała.
Co na powiększone węzły chłonne? Na podstawie przeprowadzonych badań i ich wyników lekarz przepisze pacjentowi stosowne lekarstwa. Czasami niezbędna okazuje się antybiotykoterapia. Niekiedy trzeba wdrożyć jeszcze inne, specjalistyczne leczenie. Wszystko zależy od podłoża symptomów.
Najważniejsze, aby umówić się na konsultację z lekarzem, gdy tylko zaobserwuje się powiększone węzły chłonne. Odpowiednia i wczesna diagnostyka to klucz do ustalenia przyczyny i podjęcia odpowiednich działań.
Bibliografia:
1. Karlikowska-Skwarnik M., Powiększone węzły chłonne – lokalizacja, przyczyny, badania, leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/170512,powiekszone-wezly-chlonne, [dostęp: 28.10.2024].
2. Gołos A., Powiększone węzły chłonne. Limfadenopatia. Co każdy wiedzieć powinien, https://hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/aktualnosci/id/6339-powiekszone-wezly-chlonne-limfadenopatia-co-kazdy-wiedziec-powinien, [dostęp: 28.10.2024].
3. Powiększone węzły chłonne – przyczyny i leczenie, https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/powiekszone-wezly-chlonne-przyczyny/, [dostęp: 28.10.2024].
ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY
![](https://fiorda.pl/wordpress/wp-content/uploads/2025/02/215548525_m.jpg)
Przewlekły ból gardła – najczęstsze przyczyny nawracającego bólu
![](https://fiorda.pl/wordpress/wp-content/uploads/2025/02/131948477_m.jpg)
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny i leczenie
![](https://fiorda.pl/wordpress/wp-content/uploads/2025/02/198649884_m.jpg)
Powiększone węzły chłonne – objawy i przyczyny