Powąchała nastoletniego syna i od razu zabrała go do szpitala. Ten zapach to zawsze stan alarmowy

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy matka wyczuła dziwną woń od swojego 15-letniego syna, zdecydowała się poszukać pomocy medycznej. Dobry węchu uratował życie nastolatka. Lekarze potwierdzili, iż chłopak dotarł do szpitala w ostatniej chwili. Czy choroby rzeczywiście mają zapach?
41-letnia matka podzieliła się z angielskimi mediami dość nietypową historią. Pewnego październikowego dnia w 2023 r. poczuła od swojego syna dziwny zapach. Przypominał jej woń lakieru do paznokci. Nastolatek skarżył się też na wzmożone pragnienie oraz wielokrotnie wstawał w nocy, by iść do toalety. Po czasie okazało się, iż były to pierwsze objawy bardzo niebezpiecznej choroby.


REKLAMA


Zobacz wideo Bohaterskie zachowanie policjanta. W czasie wolnym uratował dławiące się dziecko


Mama "wywąchała" chorobę syna. Chłopiec trafił do szpitala w ostatniej chwili
Przerażona Victoria zdecydowała się, poszukać pomocy u specjalistów. Najpierw udała się do lokalnej przychodni, gdzie podczas wizyty opisała niepokojące symptomy, z którymi jej syn mierzył się już od dłuższego czasu.
W ośrodku zdrowia przekazano jej, iż objawy, o których mówi, nie wymagają pilnej hospitalizacji i odmówiono jej wizyty. Lekarze nie chcieli także postawić diagnozę, a iż zapach wciąż się nasilał, matka postanowiła sprawdzić poziom cukru we krwi syna. Nie spodziewała się jednak, iż zobaczy tam aż tak wysoki wynik. Konieczna będzie natychmiastowa wizyta w szpitalu. 15-latek przeszedł przez serię badań, a w efekcie ustalono, iż cierpi na cukrzycę. Co więcej, rozwinęła się u niego zagrażająca życiu kwasica ketonowa.


Co zapach mówi o naszym zdrowiu?
Zapach może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu i o zmianach, które zachodzą w naszym organizmie. Dieta, płeć, stan zdrowia, nawyki higieniczne i leki tworzą wspólnie niepowtarzalny zapach ciała konkretnej osoby. Jak podaje portal zdrowie.gazeta.pl., za konkretny zapach odpowiadają bezpośrednio bakterie bytujące na skórze, które rozkładają pot, a dokładniej rzecz biorąc, związki znajdujące się w pocie. Zapach ciała może się zmieniać w wyniku burzy hormonalnych w ciele, infekcji, leków lub chorób podstawowych, takich jak cukrzyca, a także potraw, które zjedliśmy. Ktoś może pachnieć słodko, kwaśno, pikantnie lub niczym cebula, przy czym ilość wydzielanego potu nie jest jednoznacznie związana z silnym zapachem. Zależy od mikrobiomu bytującego na naszej skórze i tego, jak wchodzi w interakcje z potem.
Pamiętajmy więc, aby nie ignorować zapachu, jaki może wydzielać nasze ciało. Choć w wielu przypadkach mogą to być jedynie sygnały ostrzegawcze, każdy niepokojący znak powinien być skontrolowany przez lekarza.
Idź do oryginalnego materiału