Leki stosowane w terapii raka od polskiej firmy – czy to możliwe?

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Polpharma


Polpharma otworzyła w Starogardzie Gdańskim nowe specjalistyczne centrum przeznaczone do prac badawczo-rozwojowych i produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych wykorzystywanych do produkcji leków, między innymi onkologicznych. – Nasza inwestycja pozwoli na skuteczniejszą walkę ze zwiększającą się zapadalnością na nowotwory – stwierdził prezes firmy Sebastian Szymanek.



Inwestycja ta – o wartości ponad 100 mln zł – jest jedyną tego typu w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Dzięki temu Polpharma jest w czołówce wytwórców HP API (wysoko aktywne substancje czynne – substancje lecznicze stosowane w bardzo małych dawkach) na świecie.

Technologia, bezpieczeństwo i produkty najwyższej jakości
Nowoczesne technologie i wysokie standardy centrum pozwolą na rozwój i produkcję substancji wykorzystywanych w leczeniu chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego i rdzeniowego zapalenia mięśni.

W pierwszej kolejności w nowo otwartym obiekcie będą produkowane następujące substancje:

  • trametynib – stosowany w leczeniu czerniaka i niedrobnokomórkowego raka płuc,
  • wismodegib – przeznaczony do leczenia raka podstawnokomórkowego.

W niedalekiej przyszłości będą rozwijane:

  • ozanimod – stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego i zapalnej choroby jelit,
  • risdiplam – lek na rdzeniowy zanik mięśni.

Centrum powstało z troską o najwyższe standardy bezpieczeństwa dla pracowników i dla środowiska.

Wyposażenie laboratoriów to możliwie najlepsze w swojej klasie technologie zabezpieczeń chroniące pracowników przed narażaniem na szkodliwe działanie wysokoaktywnych substancji, w postaci izolatorów, a także dodatkowe rozwiązania w zakresie ochrony zbiorowej (wtórnej).

Bezpieczeństwo lekowe równie ważne jak militarne ►Równie ważne jak regularne dostawy energii i stabilna sytuacja militarna jest to, by leki docierały do hurtowni, aptek oraz polskich i ukraińskich obywateli.
Idź do oryginalnego materiału