Skończyła się czteroletnia kadencja Zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Wybrano nowe władze, a przy okazji walne zgromadzenie delegatów podsumowało ostatnie cztery lata sporów o zmiany systemowe. Jak ocenili – “Minione lata przyniosły głęboką przemianę podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce, czyniąc z POZ nowoczesny i coraz silniejszy filar systemu ochrony zdrowia. Federacja stała się w tym czasie kluczowym partnerem dla administracji publicznej, środowiska medycznego i pacjentów, nieustannie zwiększając jakość usług, efektywność pracy lekarzy i dostępność świadczeń.”
Walne zgromadzenie delegatów Porozumienia Zielonogórskiego wybrało władze federacji na kolejną czteroletnią kadencję. Stanowisko prezesa ponownie objął Jacek Krajewski. W skład nowego zarządu weszli również wiceprezesi: Tomasz Zieliński, Marek Twardowski, Wojciech Pacholicki, a także skarbnik Adam Tomczyk oraz sekretarz Daniel Kowalczyk. Jak ogłoszono, przed nimi stoją kolejne strategiczne zadania: utrzymanie funkcji koordynatora w POZ, dalsze wzmacnianie kompetencji kadr, rozwój nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i telemedycznych oraz obrona stabilnego miejsca POZ w długofalowej polityce zdrowotnej państwa.
Porozumienie Zielonogórskie oceniło, iż dzięki zaangażowaniu Federacji w ostatnich latach w Polsce wdrożono e-receptę, e-skierowanie i pełną elektroniczną dokumentację medyczną, beneficjentami tych rozwiązań są pacjenci, a korzysta z nich cały system ochrony zdrowia. PZ przygotowało i przeprowadziło warsztaty z edukacji cyfrowej dla 8 tys. lekarzy. “Dla lekarzy rodzinnych cyfryzacja nie jest modą, ale narzędziem codziennej pracy, zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i odciąża personel medyczny w rutynowych czynnościach administracyjnych. E-recepta, e-skierowanie czy teleporady to dziś standard, który pozwala szybciej diagnozować, lepiej zarządzać ścieżką leczenia i skracać czas oczekiwania na pomoc. Dzięki cyfrowym rozwiązaniom możemy także efektywniej realizować opiekę koordynowaną — koordynator ma pełen dostęp do aktualnej dokumentacji i może na bieżąco modyfikować indywidualny plan terapeutyczny” – powiedział wiceprezes Tomasz Zieliński.
Lekarz POZ jest przewodnikiem pacjenta w całym systemie ochrony zdrowia — zarówno w codziennej opiece, jak i w sytuacjach kryzysowych – mówił wiceprezes Marek Twardowski. Jak pisze federacja w swoim oświadczeniu, “w czasie pandemii COVID-19 to właśnie POZ udźwignęło ogromną część odpowiedzialności za ciągłość opieki nad pacjentami przewlekle chorymi, prowadzenie szczepień oraz organizację całego systemu w warunkach nadzwyczajnych. PZ opracowało i wdrożyło wówczas kilkadziesiąt zestawów procedur, przeprowadziło szerokie działania edukacyjne, co umożliwiło m.in. zaszczepienie ponad 4 milionów osób w POZ. (…) Dzięki determinacji PZ do placówek wprowadzona została opieka koordynowana. Efektem realizacji systemowych programów szkoleniowych jest to, iż w tej chwili większość placówek zrzeszonych w PZ prowadzi opiekę koordynowaną a pacjenci z chorobami przewlekłymi mają realne wsparcie na każdym etapie leczenia. Unia Europejska również dostrzegła potencjał tego modelu i przeznaczyła środki na jego rozwój. Opieka koordynowana to nie tylko organizacyjne ułatwienie — to bezpośrednia inwestycja w zdrowie pacjentów, efektywność całego systemu i odporność państwa na przyszłe kryzysy zdrowotne.”
Jacek Krajewski, prezes PZ podkreśla z kolei rolę funduszy unijnych w budowaniu potencjału POZ – “W ramach projektów finansowanych ze środków UE o wartości kilkuset milionów złotych doposażono bardzo wiele gabinetów lekarskich w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, zrealizowano szerokie programy szkoleniowe i podniesiono kompetencje kilku tysięcy lekarzy. Te inwestycje znacząco zwiększą dostępność wysokiej jakości diagnostyki już na poziomie POZ, skracając czas do rozpoznania wielu chorób i odciążając kolejki do specjalistów”.
Federacja działa na rzecz uproszczenia procedur i ograniczania biurokracji. W minionej kadencji zgłosiła ponad 200 propozycji uproszczeń do 30 projektów aktów prawnych. “Mniej biurokracji to więcej czasu w pacjenta” – zaznacza wiceprezes Wojciech Pacholicki wiceprezes PZ.