Przewlekły wyprysk rąk (CHE – chronic hand eczema) to złożona, długotrwała choroba skóry dłoni i nadgarstków znacząco obniżająca jakość życia pacjentów. W ciężkich przypadkach standardowe leczenie miejscowymi kortykosteroidami często nie niewystarcza i konieczne staje się włączenie leków systemowych - w tej chwili jedynym zarejestrowanym preparatem przeznaczonym specyficznie do leczenia ciężkiego CHE jest doustna alitretynoina.
W tej sytuacji pojawia się pytanie, czy nowe leki stosowane miejscowo mogą stanowić skuteczną i bezpieczniejszą alternatywę. Odpowiedzi na nie szukano w badaniu III fazy DELTA FORCE, w którym po raz pierwszy bezpośrednio porównano skuteczność i bezpieczeństwo nowego leku w postaci kremu – delgocytynibu – ze standardem leczenia systemowego, czyli alitretynoiną.
Badanie przeprowadzono w 102 ośrodkach w 10 krajach, w tym w Polsce. Dorośli pacjenci (wiek ≥18 lat) z ciężką postacią przewlekłego wyprysku rąk byli losowo przydzielani (w stosunku 1:1) do jednej z dwóch grup terapeutycznych na okres do 24 tygodni: jedna grupa stosowała krem z delgocytynibem (20 mg/g) dwa razy dziennie, a druga przyjmowała kapsułki z alitretynoiną (30 mg) raz dziennie. Osoby oceniające stan skóry pacjentów nie wiedziały, który lek otrzymuje dany pacjent. Głównym celem było porównanie zmiany nasilenia wyprysku w skali HECSI (Hand Eczema Severity Index) po 12 tygodniach leczenia w obu grupach.
Do badania włączono 513 pacjentów (ok. 65 proc. kobiet). Analiza wyników wykazała, iż krem z delgocytynibem doprowadził do większej poprawy stanu skóry po 12 tygodniach w porównaniu z doustną alitretynoiną. Różnica w skuteczności była istotna statystycznie (p<0,0001) na korzyść leczenia miejscowego. Również pod względem bezpieczeństwa delgocytynib wypadł korzystniej: mniej pacjentów zgłaszało jakiekolwiek działania niepożądane w grupie stosującej krem (49 proc.) niż w grupie przyjmującej tabletki (76 proc.). Analiza najczęstszych dolegliwości pokazała, iż bóle głowy (4 proc. w grupie kremu vs 32 proc. w grupie tabletek) oraz nudności (<1 proc. vs 6 proc,) były wyraźnie rzadsze przy leczeniu miejscowym. Częstość występowania objawów imitujących przeziębienie (zapalenie nosogardła) była podobna w obu grupach (12 proc. vs 14 proc.).
Podsumowując, badanie DELTA FORCE wykazało wyższą skuteczność oraz lepszy profil bezpieczeństwa u pacjentów z ciężkim przewlekłym wypryskiem rąk w przewidzianym okresie obserwacji. Wyniki te silnie wspierają zastosowanie delgocytynibu w kremie jako nowej, obiecującej opcji terapeutycznej.