Porady dla osób podróżujących – jak dbać o nogi podczas długich podróży?

epacjent.pl 3 miesięcy temu

Podróżowanie to prawdziwy przywilej XXI wieku. Dla niektórych przemierzanie dalekich odległości autem, pociągiem czy samolotem wiąże się z występowaniem dolegliwości ze strony nóg. Dowiedz się, jak długie podróże wpływają na kondycję nóg i jak się do nich dobrze przygotować.

Dlaczego nogi podczas podróży bolą i puchną?

Układ naczyń żylnych kończyn dolnych jest skonstruowany tak, iż do adekwatnego działania potrzebuje ruchu. Pozostawanie w bezruchu przez dłuższy czas utrudnia krążenie krwi i jej przepływ z nóg do serca. Krew pod wpływem grawitacji gromadzi się w najniżej położonych punktach ciała, czyli w stopach i na podudziach. Prowadzi to do dyskomfortu lub bólu, uczucia ciężkości nóg i obrzęków.

Innym czynnikiem, który wpływa na dolegliwości ze strony nóg podczas dalekich podróży jest noszenie niewygodnych ubrań. Niestety część osób wybiera modę zamiast wygody, na czym cierpi kondycja nóg. Niewygodne obuwie i ciasne spodnie, których szwy wpijają się w skórę, uciskają na przebiegające powierzchownie naczynia żylne. Utrudniają tym samym powrót krwi z nóg do serca i przyczyniają się do obrzęków.

Dolegliwości ze strony nóg podczas podróży – jak im zapobiegać?

Dobre przygotowanie przed wyjazdem może zmniejszyć lub całkowicie zapobiec wystąpieniu problemów z krążeniem w nogach podczas podróży. Poniżej strategie, które mogą pomóc.

  1. Wygodne obuwie. W podróży wybierz adidasy lub inne buty, które dobrze wspierają stopę i jednocześnie jej nadmiernie nie uciskają. Dobry but to taki, w którym jesteś w stanie swobodnie poruszać palcami.
  2. Wybierz luźne ubrania. Obcisłe jeansy zamień na spodnie z luźnego lub sportowego materiału.
  3. Pij wodę. Odpowiednie nawodnienie to podstawa dobrego krążenia krwi. Pomaga w ograniczaniu zastojów krwi i tworzeniu się zakrzepów.
  4. Przyjmij wygodną pozycję. jeżeli jest to możliwe, wybierz takie miejsce w środku komunikacji, żebyś mógł spokojnie ruszać nogami, rozprostowywać je i zginać.
  5. Ruszaj się. Gdy podróżujesz samochodem, rób co jakiś czas przerwy na rozruszanie nóg. W pociągu lub w samolocie możesz przespacerować się po korytarzu.
  6. Stosuj dietę lekkostrawną i bogatą w błonnik. Dieta, która zapobiega zaparciom korzystnie działa na przepływ krwi żylnej w naczyniach brzucha, do których trafia krew z żył nóg. [1], [2]

Długie podróże a zdrowie nóg – jakie leki warto zabrać ze sobą?

Zawsze, gdy wybierasz się w daleką podróż, musisz mieć przy sobie lekarstwa, które przyjmujesz na stałe. Dla zdrowia nóg bardzo ważne jest, żeby nie zapominać o przyjmowaniu leków, które wpływają na pracę serca i na krążenie, jeżeli akurat przyjmujesz takie preparaty.

Warto mieć ze sobą miejscowe leki, które mogą uśmierzyć dolegliwości związane z pogorszeniem krążenia w nogach. Żel na obrzęki nóg z heparyną ma korzystne działanie przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Z tego powodu dobrze nadaje się do uśmierzania obrzęków i uczucia ciężkości nóg. Lek można zakupić w opakowaniach różnej wielkości. Na podróż warto wziąć te mniejsze. Inne składniki aktywne w miejscowych preparatach na obrzęki i dyskomfort nóg, to m.in. heparynoidy i wyciąg z kasztanowca.

W podróżnej apteczce powinny znaleźć się też doustne i miejscowe leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dobrze sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. diklofenak. [3]

Nie ważne, czy przewlekle zmagasz się z dolegliwościami związanymi z pogorszonym krążeniem w nogach, czy nie jest to dla Ciebie problem – przed długą podróżą możesz umówić się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu. Razem z nim możesz omówić to, jak przygotować się na podróż.

Bibliografia

[1] A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2] J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[3] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 13 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

Idź do oryginalnego materiału