Popularne suplementy diety muszą zmienić skład. Nowe rekomendacje…

mgr.farm 2 tygodni temu

Na początku września Zespół do spraw suplementów diety działający przy Głównym Inspektorze Sanitarnym wydał kilka uchwał, dotyczących składników suplementów diety. Jedna z nich może oznaczać istną rewolucję na rynku i konieczność zmian w składzie kilkudziesięciu produktów z tej kategorii. A konkretnie chodzi o suplementy diety zawierające witaminę B6.

Zgodnie z uchwałą nr 2/2024 Zespołu do spraw suplementów diety, maksymalna dawka witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety ma wynieść 6 mg. Warto dodać, iż wcześniejsza uchwała Zespołu w tej sprawie z 2019 roku, ustalała tę wartość na poziomie 18 mg. Innymi słowy eksperci postanowili obniżyć maksymalną porcję witaminy B6 o 12 mg. To bardzo dużo…

EFSA zmienia normy żywienia…

Jak czytamy w treści uchwały, powodem tak drastycznego obniżenia wartości maksymalnej dawki witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety to efekt opinii Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikowanej w 2023 roku. Opinia ta („Scientific opinion on the tolerable upper intake level for vitamin B6”) dotyczyła górnego tolerowanego poziomu spożycia (Upper Level – UL) dla witaminy B6.

– Urząd dokonał ponownej oceny i ustalił UL dla tej witaminy w ilości 12 mg/dzień dla osób dorosłych (EFSA, 2023). Poprzedni UL dla tej witaminy dla osób dorosłych ustalony w 2000 r. przez Komitet Naukowy ds. Żywności wynosił 25 mg/dzień – czytamy w uchwale Zespołu.

  • Czytaj również: Interakcje popularnych witamin i minerałów

Górny tolerowany poziom spożycia (UL) odnosi się do maksymalnego poziomu całkowitego spożycia składnika ze wszystkich źródeł w codziennym spożyciu. Spożycie witaminy B6 przez dorosłych Polaków kształtuje się na poziomie 4,4 mg. Z kolei dane z opinii EFSA wskazują, iż spożycie tej witaminy z żywności, w tym produktów wzbogacanych wynosi 5,2 mg.

– Uwzględniając spożycie tej witaminy z codziennej diety oraz ustalony przez EFSA obecny górny tolerowany poziom spożycia, Zespół określił maksymalną ilość witaminy B6 w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie 6 mg dla osób dorosłych – czytamy w uzasadnieniu uchwały Zespołu.

Suplementy diety z witaminą B6

W Polsce dostępne są setki suplementów diety zawierających witaminę B6. Są to przede wszystkich preparaty wieloskładnikowe, kojarzone na przykład z magnezem czy potasem. Witaminę tę można znaleźć w suplementach wspierających zdrowie układu nerwowego czy „na włosy i paznokcie”. Jest to też nieodłączny składnik kompleksów witamin.

  • Czytaj również: Witaminy z grupy B i ich wpływ na układ nerwowy – czy forma ma znaczenie?

Poprosiliśmy firmę Pharmdiver – dostarczającą pogłębione analizy rynku suplementów diety – o informacje na temat składu dostępnych w jej bazie produktów. Okazało się, iż znajdują się w niej 1122 suplementy diety zawierające witaminę B6.

– W przeważającej części produktów (915 – 82%) witamina B6 występuje w postaci chlorowodorku pirodyksyny w pozostałych przypadkach w postaci pirydoksalo 5’-fosforanu (104 – 9%) oraz pirydoksyny 5’-fosforanu (6 – 0,5%). Dla 97 produktów nie odnaleźliśmy informacji o postaci chemicznej witaminy B6 w składzie – czytamy w analizie Pharmdiver.

Co istotne – 122 z nich posiadały wyższą dawkę tej witaminy niż 6 mg. Zresztą na aptecznych półkach mnóstwo jest suplementów, w których dawka B6 zdecydowanie przekracza tę wartość. Ich skład był zgodny z wcześniejszą uchwałą Zespołu ds. suplementów diety. Po wejściu nowej uchwały, ich producenci mają jednak problem…

Konieczne dostosowanie składu…

Co obniżenie maksymalnej dawki witaminy B6 zalecanej dziennej porcji w suplementach diety oznacza dla ich producentów? To pytanie zadaliśmy Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu. Urząd stoi na stanowisku, iż nowe rekomendacje muszą skutkować zmianą składu preparatów obecnych na rynku, które przekraczają dawkę 6 mg witaminy B6 w porcji dziennej.

– Mając na względzie odpowiedzialność przedsiębiorców i obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów, producenci suplementów diety zawierających witaminę B6 w ilości wyższej niż określa obecna uchwała, powinny dostosować skład oferowanych produktów do aktualnych wymagań odnośnie maksymalnej ilości witaminy B6 w tej kategorii żywności. Warto podkreślić, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach jej produkcji, przetwarzania i dystrybucji ponosi podmiot działający na rynku spożywczym – mówi Marek Waszczewski, rzecznik prasowy GIS.

  • Czytaj również: Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety nie stanowią źródła prawa

Wobec produktów notyfikowanych do GIS, które nie spełniają wymagań wskazanych w uchwałach, Główny Inspektor Sanitarny wszczyna postępowania wyjaśniające.

– Natomiast bezpośredni nadzór nad producentami suplementów diety mają adekwatne terenowo stacje sanitarno-epidemiologiczne, które dokonują oceny danej sprawy po przeprowadzeniu określonego przepisami prawa postępowania wyjaśniającego wszechstronnie wszystkie aspekty sprawy administracyjnej – wyjaśnia rzecznik GIS.

Przypomina jednocześnie, iż uchwała Zespołu do konsekwencja wspomnianej opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z 2023 r. Twierdzi też, iż „opinia ta powinna być znana przedsiębiorcom”.

Uchwała Zespołu ds. suplementów diety w tej sprawie obowiązuje do 10 września 2024 r.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału