“Popraw jakość życia. Fizjoterapia receptą na przyszłość” – relacja z konferencji prasowej

kif.info.pl 1 tydzień temu

Inaugurację “Polskiej Szkoły Fizjoterapii” – przełomowego projektu izby dla zawodu i pacjentów oraz debatę ekspercką z udziałem wiceministra zdrowia Jerzego Szafranowicza zorganizowała KIF w ramach obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii. Święto przypada 8 września.

Na początku konferencji prasowej prezes KRF dr Tomasz Dybek złożył życzenia wszystkim fizjoterapeutom w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Fizjoterapii. Wiceprezes dr hab. Elżbieta Skorupska przedstawiła założenia i cele długofalowego, strategicznego projektu “Polska Szkoła Fizjoterapii”, stanowiącego uzupełnienie standardów kształcenia na kierunku fizjoterapia.

  • – Zaczynamy minimum dziesięcioletni projekt. “Polska Szkoła Fizjoterapii” ma spełniać potrzeby akademików, ma spełniać potrzeby profesorów, którzy będą uczyć młode pokolenie, ale ma również spełniać potrzeby osób praktykujących, a tak naprawdę ma stanowić odpowiedź na potrzeby naszych pacjentów – powiedziała wiceprezes KRF dr hab. Elżbieta Skorupska.

Wręczone zostały powołania członkom I grupy opracowującej szczegółowe zasady diagnozowania i postępowania w wybranych jednostkach chorobowych.

W II części konferencji – panelu dyskusyjnym – eksperci odnosili się do przyszłości fizjoterapii pod kątem m.in. nowoczesnych metod, potrzeb społecznych, specjalizacji, nowinek technologicznych i kontekstu demograficznego. W panelu wzięli udział członkowie Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów KRF: dr hab. Anna Brzęk, dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, dr Renata Rautszko, dr hab. Sebastian Rutkowski oraz wiceminister zdrowia dr Jerzy Szafranowicz. Wiceminister na początku odczytał skierowane do fizjoterapeutów życzenia minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

  • – Dzisiejsze spotkanie skoncentrowane na rozwoju polskiej fizjoterapii w kontekście wyzwań społecznych oraz nowoczesnych technologii zasługuje na szczególną uwagę ze względu na zmieniające się potrzeby zdrowotne naszych pacjentów – napisała Izabela Leszczyna w liście do fizjoterapeutów, złożonym na ręce prezesa KRF.

Uczestnicy panelu, na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy, przedstawili własną perspektywę dotyczącą rozwoju fizjoterapii. W ożywionej dyskusji wybrzmiały problemy, kwestie systemowe i temat wspierania roli fizjoterapii.

  • – W dużej mierze liczę na ogromny postęp w zakresie przeciwdziałania różnym chorobom, wczesnego wykrywania, sprawnej diagnostyki, żeby te efekty leczenia były szybkie i na wysokim poziomie. To jest na pewno bardzo ważne, żeby rodzice dzieci nie musieli się borykać np. z kolejkami. Fizjoterapeuta jest osobą kompetentną, która może diagnozować, określać, sprawdzać, więc przede wszystkim przełożenie obowiązków na tę grupę zawodową jest na pewno bardzo ważne w przyszłości – podkreśliła dr hab. Anna Brzęk.

Dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka zaznaczyła, iż wyniki badan dotyczące sprawności młodzieży są przerażające i iż jest to istotny obszar do działania. – Nie wyobrażam sobie działania bez wsparcia systemowego, bez wsparcia Ministerstwa Zdrowia – dodała.

  • – Tak jak teraz bardzo popularna jest fizjoterapia w stomatologii, fizjoterapia w uroginekologii, tak kolejnym krokiem będzie zwiększenie roli fizjoterapii w terapii funkcji poznawczych. W przyszłości coraz większe znaczenie w nowoczesnej fizjoterapii przypisuje się nowinkom technologicznym oraz wirtualnej rzeczywistości np. w neurologii. Jednak to fizjoterapeuta będzie przez cały czas kluczowym “elementem” procesu terapeutycznego. Musimy brać pod uwagę indywidualny stan fizyczny pacjenta, ale też i psychoemocjonalny – zwróciła uwagę dr Renata Rautszko.
  • – Moim zdaniem należy uświadamiać społeczeństwu rolę i znaczenie fizjoterapii. Kampanie społeczne skierowane nie tylko do osób chorych, ale do każdego człowieka w każdej grupie wiekowej. To kim jest fizjoterapeuta, jakie ma możliwości, jaka jest jego rola w interdyscyplinarnym zespole opieki zdrowotnej powinno wybrzmieć chociażby w systemie edukacji, dzięki czemu fizjoprofilaktyka będzie efektywniejsza, a sami pacjenci zyskają wiedzę, iż nie należy czekać do momentu, kiedy będzie już krytycznie – bo niestety często taki scenariusz pojawia się u nas w gabinetach. My będziemy mogli wtedy zdecydowanie bardziej pomagać – wskazał dr hab. Sebastian Rutkowski.

Wiceminister dr Jerzy Szafranowicz określił obszary, w których jego zdaniem najszybciej mogłyby zostać wprowadzone zmiany. – Proponuję współpracę w dwóch tematach: wymagania funduszowe co do poszczególnych oddziałów i koordynowana opieka po endoprotezoplastyce.

Pytany o inwestycje w fizjoterapię wiceminister poruszył aspekt finansowy tzw. domówek. Przedstawił motywacje organizatorów systemu ochrony zdrowia co do zmian w tym zakresie.

Każdy z ekspertów w kontekście przyszłości mówił o dziedzinie, którą się zajmuje.

Dr hab. Anna Brzęk zwróciła uwagę na profilaktykę. – Postawiłabym również na walkę z otyłością, potrzebę aktywizacji dzieci, bo w chorobie otyłościowej, tym narastającym problemie zdrowotnym u dzieci, nie chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby zgubić zbędne kilogramy, bo nie na tym polega skuteczny proces leczenia otyłości. Tu jest potrzebny interdyscyplinarny zespół współpracujący na bardzo wysokim poziomie przenikania się wiedzy, kompetencji oraz zadań. W kontekście sytuacji demograficznej, o ile nie zainwestujemy w społeczeństwo teraz – w sposób taki, żeby ono mogło w przyszłości być zdrowym starzejącym społeczeństwem – to nakłady pracy oraz finansowe będą zdecydowanie większe.

Dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka poruszyła kwestie nowoczesnych technologii, ale też kompetencji fizjoterapeutów. – Jeśli mówimy o neurologii, to nie ma przyszłości bez holistycznego podejścia z zastosowaniem nowoczesnej technologii. Polscy fizjoterapeuci nie mogę w pełni korzystać ze zdobytego wykształcenia z powodu pewnych braków w zakresie legislacji czy rozwiązań systemowych.

Dr Renata Rautszko podkreśliła znaczenie skoordynowanej opieki, odnosząc się do sytuacji pacjenta chorego na stwardnienie rozsiane. – Aktualnie jest wiele ośrodków prowadzących programy lekowe dla osób z SM, ale brakuje powszechności w zakresie dostępu do kompleksowej rehabilitacji, w której istotną rolę odgrywa fizjoterapia, ale też konsultacje z psychologiem, dietetykiem, z logopedą, neurologopedą. Idealna przyszłość dla tej grupy pacjentów to ośrodki, w których pacjent jest prowadzony właśnie w ten sposób.

Dr hab. Sebastian Rutkowski ponownie poruszył wątek sztucznej inteligencji w fizjoterapii. – Wydaje się, iż ta pierwsza fala strachu jest już za nami. (…) Fizjoterapeuta jest potrzebny, żeby przeprowadzić diagnostykę, poprowadzić pacjenta, również w ramach fizjoprofilaktyki. Natomiast możemy i powinniśmy wykorzystywać dostęp technologii, aby też dawać lepszą jakość życia naszym pacjentom.

Na koniec padło pytanie o idealną sytuację dla fizjoterapii, fizjoterapeutów, pacjenta. Każdy z gości panelu przedstawił aspekty najważniejsze z punktu widzenia własnych doświadczeń i stanu wiedzy. Wiceminister wskazał na brak kolejek, dr hab. Sebastian Rutkowski na bezpośredni dostęp do fizjoterapii i wzmocnienie interdyscyplinarności, dr Renata Rautszko na zagwarantowanie pacjentom i fizjoterapeutom pracy jeden do jednego oraz optymalnego czasu przeznaczonego na terapię wg. potrzeb pacjenta. Dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka nacisk położyła na mniejsze kolejki, dostępność do fizjoterapii, z kolei dr hab. Anna Brzęk zwróciła uwagę na zadowolenie pacjenta i zadowolenie fizjoterapeuty. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, iż wszystko powyższe składa się na najlepsze życzenia z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii.

Wideo z konferencji: https://www.youtube.com/embed/hgHfn7BivNQ&t=443s

Zachęcamy do korzystania z wiedzy ekspertów, do obejrzenia/wysłuchania oraz udostępniania podcastu “O fizjoterapii przy kawie”, promującego w przystępny sposób wiedzę o fizjoterapii i fizjoprofilaktyce:
https://youtube.com/playlist?list=PLK01BN1d6D1cpFIHkFTbyoQ2-go9FhSwP&si=QJFiuEm3NrABfQb5
https://open.spotify.com/show/4vTrkFH12aWpj52D6dZj4g?si=0c3130411c75428d

Idź do oryginalnego materiału