Ponadsiedmiokrotny wzrost zatruć dzieci saszetkami z nikotyną

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Między 2020 a 2023 rokiem w Stanach Zjednoczonych liczba przypadków zatruć saszetkami nikotynowymi u dzieci poniżej szóstego roku życia wzrosła aż o 763 proc. – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Pediatrics”.



Zdaniem ekspertów saszetki te są obecnie najniebezpieczniejszą formą spożywania nikotyny, najczęściej ze wszystkich prowadzącą do hospitalizacji. Problem potęgują atrakcyjne wizualnie, niepozorne opakowania oraz smakowe dodatki, które upodabniają je do słodyczy. Dlatego specjaliści apelują o zaostrzenie przepisów, w tym wprowadzenie zakazu aromatyzowania saszetek z nikotyną oraz wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasad ich sprzedaży.

Saszetki nikotynowe umieszcza się w jamie ustnej pomiędzy dziąsłem a wewnętrzną stroną wargi. Umożliwiają powolne wchłanianie substancji aktywnej przez błonę śluzową bez potrzeby żucia czy połykania. gwałtownie stały się bardzo popularne wśród dorosłych i młodzieży oraz awansowały na pierwsze miejsce wśród form nikotyny, które są najczęściej przypadkowo spożywane przez małe dzieci.

Saszetki znacznie częściej niż inne produkty z tej kategorii, czyli gumy, tabletki, kapsułki czy płynna nikotyna, prowadzą do hospitalizacji i poważnych zdarzeń zdrowotnych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjne opakowania oraz dodatki zapachowe, przez które są mylone ze słodyczami.

Badacze z Center for Injury Research and Policy oraz Central Ohio Poison Center przeanalizowali prawie 135 tys. przypadków zatruć nikotyną wśród dzieci do lat 6, zgłoszonych do amerykańskich szpitali w latach 2010–2023. Zdecydowana większość zatruć miała miejsce w domu, a najczęstszymi ofiarami były maluchy poniżej drugiego roku życia. Choć większość wypadków nie miała bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, 39 z nich miało ciężki przebieg, a dwa skończyły się zgonem.

Naukowcy ustalili, iż ogólna liczba przypadków zatruć nikotyną wzrosła o 59 proc. w latach 2010–2015, następnie spadła o 34 proc. w okresie 2015–2023. Spadek ten wynika z wprowadzenia znowelizowanych przepisów stanowych i federalnych, nakładających na producentów wyrobów z nikotyną stosowania zabezpieczeń przed otwarciem przez dzieci.

Nikotyna działa na mózg jak narkotykSaszetki rozwijają uzależnienie, ponieważ zawierają silnie psychoaktywną nikotynę – mówi dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym Narodowego Instytutu Onkologii Państwowego Instytutu Badawczego.
Idź do oryginalnego materiału