W Szpitalu Medicover przeprowadzono już ponad 2000 operacji z użyciem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Jest on używany w operacjach urologicznych, ginekologicznych, a także w chirurgii ogólnej.
Szpital Medicover jako pierwszy w Polsce przekroczył barierę 2000 zabiegów wykonanych w asyście robota. System da Vinci w Szpitalu Medicover jest wykorzystywany od 2018 roku, w coraz większym zakresie zabiegów chirurgicznych:
- Operacje urologiczne: prostatektomia radykalna, nefrektomia, cystektomia, operacje rekonstrukcyjne.
- Operacje ginekologiczne: histerektomia, miomektomia, leczenie endometriozy.
- Operacje chirurgii ogólnej: resekcja jelita grubego, resekcja żołądka, operacje przepukliny.
Lekarze, którzy przyczynili się do osiągnięcia tak dobrych wyników w chirurgii robotowej – to:
- dr n. med Paweł Salwa,
- dr n. med. Joanna Bubak-Dawidziuk,
- lek. Paweł Stajno,
- dr n. med. Marcin Rudziński,
- dr n. med. Joanna Jacko,
- dr n. med. Maciej Pliszkiewicz,
- lek. Katarzyna Matuszny,
- lek. Magdalena Korniluk,
- lek. Iryna Nitefor,
- lek. Olga Jakubiak,
- dr n. med. Jerzy Draus,
- dr n. med. Łukasz Strzępek,
- lek. Jacek Stępień.
W Szpitalu Medicover pracuje dr Paweł Salwa, który jest najbardziej doświadczonym operatorem da Vinci w Polsce, a na podstawie swojej pracy stworzył autorską metodę operacji „SMART Prostatektomia”, z której mogą korzystać pacjenci urologiczni. Jej zastosowanie pozwala na osiągnięcie szczególnie dobrych wyników w trzech kluczowych aspektach leczenia raka prostaty tj. doszczętność onkologiczna, trzymanie moczu i sprawność seksualna.
“Dzięki robotowi da Vinci zabiegi są bardziej precyzyjne, mniej inwazyjne przez co pozwalają na szybszy powrót do zdrowia. Wszyscy nasi eksperci z pasją i zaangażowaniem dbają o każdy detal, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i komfort podczas całego procesu leczenia” – mówi lek. Krzysztof Przyśliwski, dyrektor medyczny Szpitala Medicover.
Szpital Medicover wykonuje zabiegi wyłącznie na rynku komercyjnym, bez kontraktu z NFZ. Dysponuje systemem da Vinci Xi. Operator przeprowadza zabieg siedząc przy konsoli z zaawansowanym interfejsem, natomiast robot wyposażony w cztery interaktywne ramiona wykonuje ruchy operatora. Dzięki matrycy full HD i kamerze 3D możliwa jest bardzo dokładna wizualizacja struktur, co w połączeniu z 10-krotnym powiększeniem obrazu zapewnia niezwykłą precyzję. Narzędzia z technologią „EndoWrist” odtwarzają ruchy nadgarstka, oferując większy zakres i stabilność niż jest to możliwe dla ludzkiej ręki.