Pomoc psychologiczna dla dzieci bez zgody rodziców – zmiany w przepisach

termedia.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta trafi do konsultacji publicznych. Zgodnie z nowymi zapisami osoba od 13. do 16. roku życia będzie mogła bez zgody przedstawiciela ustawowego skorzystać z trzech porad psychologa, psychoterapeuty albo terapeuty środowiskowego finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.



W świetle obecnych przepisów zgodę na przeprowadzenie badania lub udzielenie świadczenia zdrowotnego dziecku do 16. roku życia mogą udzielić tylko jego przedstawiciele ustawowi. 16-latek może już samodzielnie udać się po pomoc do Poradni Zdrowia Psychicznego i zostanie mu ona udzielona, ale dłuższa terapia wymaga zgody rodziców lub opiekunów.

Propozycja zmian w przepisach uniezależnia terapię dzieci od zgody rodziców, ale pod pewnymi warunkami – przekazuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nastolatki w wieku od 13. do 16. roku życia będą mogły skorzystać z pomocy psychologicznej, nie mówiąc o tym rodzicom (lub opiekunom). jeżeli po trzech wizytach specjalista uzna, iż terapia wymaga kontynuacji, będzie musiał poinformować o tym przedstawicieli ustawowych. Natolatek po ukończeniu 16. r.ż. będzie mógł korzystać z pomocy terapeuty lub psychologa, choćby jeżeli jego opiekun prawny nie wyrazi na to zgody.

Eskalacja zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieżyDzieci i młodzież coraz częściej cierpią na zaburzenia związane ze stresem, zaburzenia neurorozwojowe i mają problemy z uzależnieniami. W ciągu trzech lat o 87 proc. wzrosła liczba dzieci i nastolatków do 13. roku życia korzystających z usług specjalistycznych.
Idź do oryginalnego materiału