Polska opuści WHO?

termedia.pl 3 dni temu
Zdjęcie: PAP/Leszek Szymański


Donald Trump w styczniu 2025 r. podpisał rozporządzenie wykonawcze wycofujące Stany Zjednoczone ze Światowej Organizacji Zdrowia. Czy Polska postąpi podobnie i co o tej decyzji polityka z USA sądzi szefostwo Ministerstwa Zdrowia? W tej sprawie stanowczo wypowiedział się wiceszef resortu Wojciech Konieczny.



Z ziemi amerykańskiej do Polski?

Donald Trump w styczniu 2025 r. podpisał rozporządzenie wykonawcze wycofujące Stany Zjednoczone ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Prezydent USA zarzucił WHO, iż ta nie poradziła sobie z pandemią COVID-19 i nie daje sobie rady z innymi kryzysami zdrowia publicznego.

Zdaniem Trumpa WHO nie była w stanie działać niezależnie od niewłaściwych politycznych nacisków ze strony państw członkowskich organizacji i domagała się nieuczciwych uciążliwych płatności od USA, nieproporcjonalnych wobec sum płaconych przez inne, większe kraje członkowskie, jak na przykład Chiny.

Decyzja Trumpa oznacza, iż USA opuszczą WHO w ciągu 12 miesięcy i wstrzymają wszelkie płatności na rzecz tej organizacji.

Stany Zjednoczone wnosiły największy wkład finansowy w działania Światowej Organizacji Zdrowia, odpowiadając za ok. 18 proc. jej budżetu. Budżet WHO na lata 2024–2025 wynosi 6,8 mld dolarów.

Czy Polska odejdzie?

Do decyzji polityka z USA nawiązuje były wiceminister zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Cieszyński, pytając w interpelacji nr 8087:

  • czy szefostwo Ministerstwa Zdrowia rozważa opuszczenie WHO,
  • jakie jest oficjalne stanowisko resortu dotyczące decyzji Stanów Zjednoczonych.

Ubolewanie, niewycofanie i wsparcie

– Ubolewamy nad decyzją prezydenta Donalda Trumpa – odpowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, podkreślając, iż Polska uznaje Światową Organizację Zdrowia za istotną instytucję w globalnym systemie ochrony zdrowia.

– WHO odgrywa istotną rolę w koordynacji działań międzynarodowych na rzecz zdrowia publicznego, w tym w reagowaniu na sytuacje kryzysowe, opracowywaniu wytycznych zdrowotnych oraz prowadzeniu badań naukowych – dodał.

Wiceszef resortu poinformował, iż Polska aktywnie uczestniczy w pracach WHO i docenia jej znaczenie jako organizacji normotwórczej, technicznej i naukowej.

– kooperacja z WHO umożliwia Polsce korzystanie z wiedzy i doświadczeń międzynarodowych ekspertów, co ma bezpośredni wpływ na rozwój krajowego systemu ochrony zdrowia – podkreślił Konieczny.

– Nie rozważamy wycofania Polski ze Światowej Organizacji Zdrowia i zamierzamy kontynuować aktywną współpracę z tą organizacją, wspierając jej działania, by poprawiać zdrowie publicznego na świecie – podsumował Konieczny.

WHO bez Polski – tego chcą politycy z Konfederacji

Sławomir Mentzen (i siedemnastu innych polityków z Konfederacji) chce, aby Polska opuściła Światową Organizację Zdrowia – uzasadnia to doświadczeniami z pandemii COVID-19, aborcją i decyzjami polityków z USA.

Co nie podoba się konfederatom?

Więcej w tekście: „WHO bez Polski?”.

Idź do oryginalnego materiału