Polscy europosłowie kształtujący politykę zdrowia publicznego

mzdrowie.pl 3 miesięcy temu

W Europejskiej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), największej komisji zrzeszającej 90 europosłów, członkami zostało czterech polskich europosłów Bartosz Arłukowicz, Ewa Kopacz, Elżbieta Anna Zalewska oraz Jacek Ozdoba. Adam Jarubas został przewodniczącym Podkomisji Zdrowia Publicznego.

Bartosz Arłukowicz

Doktor Arłukowicz ukończył studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, na której potem pracował w Klinice Hematoonkologii i Onkologii Dziecięcej. Na początku swojej kariery politycznej związany był z SLD i lewicą, po 2009 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej i został ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz w latach 2011-2015. Następnie zasiadał w Komisji Zdrowia do 2019 roku, kiedy otrzymał mandat europosła i sprawuje go już drugą kadencję. W 2021 roku został powołany na wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W Parlamencie Europejskim jest zrzeszony w Europejskiej Partii Ludowej. W poprzedniej kadencji był członkiem Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) oraz Podkomisji Zdrowa Publicznego (SANT). Ponadto brał udział w Specjalnej Komisji Walki z Rakiem. W obecnej kadencji kontynuuje swoje członkostwo w ENVI i SANT.

Ewa Kopacz

Była premier ukończyła specjalizację w zakresie pediatrii i medycyny rodzinnej na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Pracowała w pogotowiu i przychodniach w Orońsku i Chlewiskach, a potem w Szydłowcu, gdzie kierowała miejscowym zakładem opieki zdrowotnej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku uzyskała pierwszy raz europejski mandat. Przystąpiła do ugrupowania Europejskiej Partii Ludowej i jeszcze w tym samym roku została wybrana na jego wiceprzewodniczącą oraz na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.Objęła także stanowisko koordynatora Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka, zasiadała w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Po wybuchu pandemii brała udział w Specjalnej Komisji ds COVID-19. Europosłanka zainicjowała powołanie w 2022 roku Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla In Vitro”, postulującego wprowadzenie ustawy przewidującej m.in. refundację in vitro przez państwo. W obecnej kadencji ponownie wybrano Ewę Kopacz na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego oraz na członka Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Została ponadto zastępcą w Komisji Rozwoju (DEVE) oraz członkiem Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM).

Elżbieta Łukacijewska

W latach 2001-2009 Elżbieta Łukacijewska była posłanką na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej. Od 2009 roku pełni mandat poselski w Parlamencie Europejskiem i jest związana z Europejską Partią Ludową. Na początku E. Łukacijewska była członkiem Komisji Prawnej (JURI) i Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI). W kolejnych kadencjach została wybrana również do udziału w pracach Komisji Transportu i Turystyki oraz Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. W obecnej kadencji kontynuuje członkostwo w Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) oraz została nowym członkim Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Jacek Ozdoba

Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. W 2018 zasiadał w Radzie m.st. Warszawy i był członkiem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Ochrony Środowiska, rok później jako kandydat Solidarnej Polski (obecnie Suwerenna Polska) otrzymał mandat poselski. W 2020 został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu. Jacek Ozdoba jest członkiem Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Przystąpił do centro-prawicowego ugrupowania politycznego Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR).

Anna Zalewska

W Europarlamencie Anna Zalewska również należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Jest to jej drugi z kolei mandat. W pierwszej kadencji była członkiem Komisji Zatrudnienia i i Spraw Socjalnych, a w tej chwili weszła w skład Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. W latach 1997–2002 była działaczką Unii Wolności. Mandat poselski uzyskała w 2007 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i ponownie w 2011. W 2015 roku została szefem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Adam Jarubas

Studiował na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach na Wydziale Historii. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania w warunkach Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Kielcach oraz z zarządzania administracją i rozwojem lokalnym w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W 2017 doktoryzował się w zakresie nauk o polityce na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Startując z listy Koalicji Europejskiej w 2019 roku Adam Jarubas został eruposłem po raz pierwszy. W tym roku ubiegał się o reelekcję z ramienia Trzeciej Drogi. W Europarlamencie należy do Europejskiej Partii Ludowej. W poprzedniej kadencji przewodniczył Podkomisji Zdrowa Publicznego i brał udział w pracach Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. W obecnej kadencji kontynuuje przewodniczenie w Podkomisji Zdrowia Publicznego i został nowym członkiem Komisji Przemysłu, Badań naukowych i Energii.

Idź do oryginalnego materiału