Według badań UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl 49,9 proc. ankietowanych było niezadowolonych z jakości swojego snu. Najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe, a następnie stres i zamartwianie się o przyszłość. Jedynie 43,9 proc. ankietowanych było zadowolonych z jakości swojego snu – to o 12 punktów procentowych mniej niż dwa lata temu, w czasie pandemii.
Autorzy badania zwracają uwagę na pogarszającą się sytuację ekonomiczną społeczeństwa, która przyczynia się do problemów ze snem. Wyliczają też, iż niewyspani, przemęczeni i chorzy z braku snu pracownicy mogą kosztować gospodarkę minimum 8 mld zł rocznie. “Pogorszenie wynika z tego, iż sytuacja ekonomiczna Polaków jest coraz trudniejsza. Więcej osób martwi się sprawami zawodowymi, chociaż mamy stosunkowo niskie bezrobocie. Ludzie niepokoją się rosnącymi cenami w sklepach i stałymi zobowiązaniami finansowymi. Pracują od wczesnych poranków do późnych godzin nocnych, żeby związać koniec z końcem. Nie mają czasu w odpowiedni wypoczynek. Do tego wyraźnie widać, iż obecny stan wysokiej inflacji ma dużo gorszy wpływ na sen Polaków niż sama pandemia, która przecież była bardzo niekorzystnym zjawiskiem społecznym. Wiele firm bankrutowało, a zwykli Polacy zamartwiali się o swoją pracę” – komentują analitycy z UCE RESEARCH.
Michał Pajdak, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl, przywołuje wyniki raportu pt. „Dlaczego sen ma znaczenie – ekonomiczne koszty niewystarczającej części snu” Marca Hafnera i współautorów. Można z niego wyczytać, iż pracownicy, którzy śpią mniej, zgłaszają utratę produktywności w porównaniu do ludzi przesypiających od 7 do 9 godzin – “Według lekarzy, dorosła osoba powinna spać przecież co najmniej 7 godzin na dobę. Ograniczenie tej średniej ma bezpośredni wpływ na gospodarkę”.
W tegorocznym badaniu 49,9 proc. Polaków wyraziło niezadowolenie z jakości swojego snu. Natomiast 6,2 proc. badanych nie potrafiło ocenić jakości swojego snu. W poprzedniej edycji sondażu 4,9 proc. ankietowanych było niezdecydowanych. “Zauważalna jest niska świadomość Polaków odnośnie wpływu snu na życie, zdrowie i pracę człowieka. Problem narasta z roku na rok. Ludzie często ograniczają jego ilość ze względu na liczne obowiązki i wyzwania. I jeżeli to staje się regułą, może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi, zawałów i udaru mózgu, a choćby przedwczesnej śmierci“ – mówi Michał Pajdak.
Respondenci wskazywali, z czego mogą wynikać ich problemy ze snem. Najczęściej wymieniano problemy finansowe – 39,4 proc. Dwa lata temu tę odpowiedź wskazało tylko 13,8 proc. osób. “Tak istotny przyrost liczby respondentów wskazujących na trudności finansowe jako główną przyczynę problemów ze snem w ciągu dwóch lat może wynikać z dynamicznych zmian gospodarczych w tym okresie. Kwestie finansowe, utrata pracy lub spadek dochodów generują stres i niepewność, co negatywnie wpływa na jakość snu. To, czy trend wzrostowy utrzyma się, zależy od sytuacji ekonomicznej. jeżeli sprawy finansowe przez cały czas będą jednym z głównych tematów społecznych, o których się mówi – a sądzę iż tak będzie jeszcze przez dłuższy czas, to związane z nimi trudności ze snem mogą przez cały czas pozostawać znaczące” – uważa Michał Murgrabia, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl.
Na drugim miejscu wśród przyczyn złego snu wskazywano stres – 37,9 proc. W poprzedniej edycji badania ta odpowiedź uzyskała 25,9 proc. wskazań. “Narastający poziom stresu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, włącznie z zaburzeniami snu. Wyniki badania to sygnał, iż istnieje potrzeba większej uwagi i wsparcia Polaków w rozwoju umiejętności radzenia sobie ze stresem, zarządzania emocjami i utrzymania zdrowego stylu życia” – dodaje Michał Murgrabia.
Trzecią przyczyną problemów ze snem jest to, iż ankietowani martwią się o swoją przyszłość – takich odpowiedzi było 30,3 proc. Poprzednio było to 28,1 proc. wskazań. “Mimo iż ten wskaźnik nie uległ znaczącej zmianie, przez cały czas występuje istotna liczba osób, które doświadczają niepokoju związanego z przyszłością. Niepewność, zwłaszcza w okresach niestabilności ekonomicznej, nie jest zjawiskiem, które można uznać za zaskakujące” – uważa Michał Murgrabia.
Kolejne przyczyny problemów ze snem – to wielokrotne budzenie się w nocy (29,3 proc.) oraz wskazanie, iż badany długo nie może zasnąć – 28,3 proc. Najrzadziej wskazywanymi problemami były kiepskie warunki do spania (np. zła temperatura lub niewygodny materac) – 2,1 proc., różnego rodzaju wydarzenia (wyjazdy, spotkania itp.) – 2,6 proc. oraz podjadanie przed snem – 4,6 proc.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI przez UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl na próbie 1007 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, zarobków, a także wykształcenia oraz regionu zamieszkania.