Pogotowie stomatologiczne w Ełku. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

dentonet.pl 1 tydzień temu

Mieszkańcy Ełku od 2017 r. są pozbawieni doraźnej opieki stomatologicznej. Zdecydowali więc, iż pogotowie dentystyczne w mieście do końca 2024 r. będzie finansowane ze środków budżetu obywatelskiego. Zostanie na to przeznaczonych 300 tys. zł.

Mieszkańcy Ełku od 2017 r. są pozbawieni doraźnej opieki stomatologicznej. Sprawę tę podnosił jakiś czas temu poseł Krzysztof Mulawa – skierował on do minister zdrowia interpelację, w której zapytał o zapewnienie mieszkańcom subregionu ełckiego nocnej i świątecznej pomocy stomatologicznej. Sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Wojciech Konieczny odpowiedział, iż warmińsko-mazurski NFZ pięć razy ogłaszał konkursy dotyczące stomatologicznej pomocy doraźnej w Ełku, ale nie zgłosili się do nich chętni. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Pogotowie stomatologiczne z budżetu obywatelskiego

Sprawę we własne ręce postanowili jednak wziąć mieszkańcy Ełku, którzy zgłosili projekt zakładający funkcjonowanie pogotowia stomatologicznego do końca 2024 r. do budżetu obywatelskiego miasta. Jak się okazało, projekt uzyskał odpowiednie poparcie i zostanie zrealizowany.

Łączna wartość zwycięskiego projektu to 300 tys. zł. Jak czytamy, zostaną za to sfinansowane dyżury pogotowia stomatologicznego w liczbie 104 dni weekendowych oraz 16 dni świątecznych (238 tys. zł), zakup materiałów stomatologicznych (60 tys. zł) oraz ubezpieczenie lekarza dentysty (2 tys. zł). Projektodawcy twierdzą, iż stawka jest konkurencyjna i znajdzie się stomatolog chętny do świadczenia takich usług.

Pogotowie stomatologiczne, będące tzw. projektem nieinwestycyjnym, otrzymało w budżecie obywatelskim 1812 głosów. Jako drugi zwycięski projekt – inwestycyjny – zostanie zrealizowana tężnia parkowa nad Jeziorem Ełckim (1245 głosów, 650 tys. zł).

Musimy zdawać sobie sprawę, iż pacjenci w wieku senioralnym często mają ograniczone funkcje poznawcze, np. niedosłyszą. Lekarz dentysta musi umieć skutecznie komunikować się z takimi pacjentami. Często wymagają oni większej empatii, dłuższego czasu poświęconego na rozmowę, przekazywanie zaleceń i instrukcji – mówi o pracy z osobami w podeszłym wieku prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Źródło: https://elk.budzet-obywatelski.org/

Idź do oryginalnego materiału