Podsumowanie działalności Rady Organizacji Pacjentów w roku 2024

mzdrowie.pl 2 dni temu

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta opublikowało podsumowanie działalności Rady Organizacji Pacjenckich w minionym roku. Rada współpracowała z RPP w podejmowaniu wielu ważnych dla organizacji pacjenckich tematów, które wynikały z pojawiających się nowych wyzwań w ochronie zdrowia, refundacji świadczeń zdrowotnych oraz zmieniającego się prawa. Odbyło się 5 spotkań rady.

Rada została powołana przez Rzecznika Praw Pacjenta w 2020 roku. w tej chwili zrzesza 142 organizacje działające na rzecz pacjentów. Po kilku latach jej działalności ustalono, iż dla dobrej współpracy i szybszego działania zostanie wyłonione Prezydium Rady składające się z przedstawicieli 5 organizacji. W wyniku tajnego głosowania do prezydium weszli:

  • Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich) jako przewodniczący
  • Magdalena Kołodziej (Fundacja My Pacjenci)
  • Joanna Frątczak-Kazana (Fundacja Onkologiczna ALIVIA)
  • Iwona Czabak (Stowarzyszenie Marfan Polska)
  • Robert Leśniak (Stowarzyszenie Za Wcześnie).

Podczas pierwszego spotkania w 2024 roku przedstawiono tematy zgłoszone przez organizacje do podjęcia przez Rzecznika Praw Pacjenta. Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali przedstawiła wyniki raportu „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”. W czasie spotkania wybrzmiała potrzeba zmiany ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz potrzeba poszerzenia kompetencji Rzecznika, a także uregulowania współpracy z organizacjami. Dlatego też na drugim spotkaniu w tym roku przedstawiono propozycje zmian przygotowanych przez Biuro Rzecznika, a organizacje szeroko poparły proponowane zmiany.

Podczas trzeciego spotkania rady przedstawiono wyniki raportu Instytutu Finansów Publicznych oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, dotyczącego sytuacji finansowej NFZ oraz perspektyw jego funkcjonowania w nadchodzących latach. Czwarte spotkanie dotyczyło Kodeksu Telemedycznego przygotowanego przez Koalicję Na Pomoc Niesamodzielnym. Podczas ostatniego, piątego w 2024 roku spotkania przedstawicielka Fundacji ALIVIA omówiła realizację Narodowej Strategii Onkologicznej w latach 2020-2030 z perspektywy organizacji pacjenckiej.

W 2024 roku odbyły się jeszcze dwa spotkania rady w ograniczonym składzie, dotyczące wspólnego projektu „Łączy nas pacjent”. Wznowiono wspólne dyżury telefoniczne w ramach tego projektu – to wspólne działanie Rzecznika Praw Pacjenta oraz fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz pacjentów. Pierwsza edycja odbywała się w latach 2018-2020. W ramach bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii specjaliści z poszczególnych organizacji udzielali pacjentom porad, informacji oraz wsparcia. Dyżury odbywały się cyklicznie, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Informacje dotyczące tematyki oraz grafik z dyżurami poszczególnych ekspertów ukazywały się regularnie na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta oraz w mediach społecznościowych.

W 2024 roku w ramach rady powstały dwa nowe zespoły. Jeden z nich odpowiedzialny jest za współpracę z organizacjami działającymi na rzecz kobiet, które przedstawiły problemy kobiet, m.in. związane z przestrzeganiem standardów opieki okołoporodowej. Drugi zespół, do spraw chorób mózgu, podczas spotkań wspólnie wypracował postulaty, w których zdefiniowano strategiczne kierunki działania w tym obszarze.
W 2024 roku przeprowadzono także szkolenia dla organizacji pacjenckich, dotyczące Funduszy Kompensacyjnych działających przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Przedstawiciele PFRON przeprowadzili szkolenie pt. „Prawo do dostępności”, którego głównymi adresatami były osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami.

Rzecznik Praw Pacjenta przez cały rok 2024 spotykał się indywidualnie z organizacjami należącymi do Rady. ”Współpraca z Radą Organizacji Pacjentów jest dla mnie kluczowym działaniem. Dzięki zaangażowaniu tych osób mogę gwałtownie i bezpośrednio zdobywać informacje na temat obszarów, w których pacjenci potrzebują mojego wsparcia. Bardzo cenię nie tylko robocze spotkania w wąskim gronie, ale również te, podczas których możemy spotkać się liczniej i wymienić doświadczeniami dotyczącymi praw pacjentów” – mówi Bartłomiej Chmielowiec.

Idź do oryginalnego materiału