Można podróżować po kontynentach, pielgrzymować do miejsc świętych, odbyć podróż literacką lub artystyczną, można też odbyć wędrówkę w głąb siebie… O różnych wymiarach podróży i ich wielu aspektach dyskutowano podczas III Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu „Homo viator” pt. „Podróże znane, nieznane, na nowo odkrywane”. Wydarzenie zgromadziło kilkudziesięciu badaczy z 23 ośrodków naukowych w Polsce (uniwersytetów, akademii, archiwów, muzeów).
Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi konferencji udział w niej wzięli przedstawiciele różnych dziedzin nauki: historii, literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii sztuki, socjologii, psychologii, turystyki i wielu innych. Każdy z nich prezentował inne spojrzenie na tematykę podróży. Konferencję podzielono łącznie na 12 tematycznych „podróży” – paneli dyskusyjnych.
– Taka formuła konferencji oraz jej bogaty i szeroki program cieszą się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna edycja wydarzenia jest szczególna, bowiem Zamość obchodzi swoje 444. urodziny – mówiła dr Ewelina Lilia Polańska z Instytutu Rynku Sztuki i Zarządzania w Kulturze Akademii Zamojskiej, pomysłodawczyni i inicjatorka cyklu „Homo viator”. – Rozmawiamy o różnych aspektach podróży, do takich miejsc, które są utrwalone w tradycji kulturowej, znane, oswojone. Dyskutujemy też o tych podróżach nietypowych, dziwnych, także metaforycznych. W sensie historycznym, geograficznym, czy psychologicznym, jak podróż w głąb siebie. Przekraczamy różne horyzonty – dodawała dr Ewelina Polańska.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali prezydent Zamościa Rafał Zwolak oraz rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Dla uczestników konferencji, z których większość stanowili goście z różnych stron Polski, włodarz miasta przygotował atrakcję – możliwość obejrzenia panoramy miasta z wieży ratuszowej i wykonania pamiątkowych zdjęć, by sławę o pięknie Hetmańskiego Grodu nieść dalej w kraj i zachęcać turystów do odwiedzenia miasta.
O wartości pamiątek z podróży mówił m.in. dr Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu.
– Relacje z podróży, zdjęcia, listy, dzienniki i pamiętniki, opisywane przeżycia – to wszystko można znaleźć w zasobach archiwalnych, materiałach, jakie są przechowywane także w Archiwum Państwowym w Zamościu, w Państwowej Sieci Archiwalnej. Ten materiał służy do badania historii podróży, kontaktów handlowych, współpracy pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi. To wszystko tworzy także historię, zarówno w ujęciu ogólnonarodowym, jak również w ujęciu regionalnym. Tematy poruszane w trzeciej odsłonie konferencji „Homo viator” znajdą się w monografii wieloautorskiej – mówił szef zamojskiego archiwum.
Wydarzenie trwało dwa dni (24-25 października br.) i odbywało się w sali Consulatus zamojskiego ratusza oraz w rektoracie AZ.
Organizatorami konferencji były: Archiwum Państwowe w Zamościu oraz Instytut Rynku Sztuki i Zarządzania w Kulturze Akademii Zamojskiej. Honorowym patronatem wydarzenie objął Prezydent Miasta Zamość Rafał Zwolak.