Ostatnie miesiące uwidoczniły światu, iż podrabiane leki w Nigerii są niezwykle poważnym problemem. W ciągu sześciu tygodni władze skonfiskowały sfałszowane produkty lecznicze o wartości równej 645 milionów dolarów. Przechwycone środki farmaceutyczne pochodzą wyłącznie z południowych rejonów kraju (m.in. Lagos). Wśród nich znalazły się nie tylko sfałszowane preparaty, ale i niespełniające norm bezpieczeństwa oraz leki narkotyczne. Poza nalotem na 187 ciężarówek z lekami funkcjonariusze przeprowadzili ponad 7000 kontroli (m.in. aptek, bazarów i sklepów) oraz dokonali blisko 40 aresztowań.
Sukces to rezultat zorganizowanej akcji
Krajowa Agencja ds. Kontroli Żywności i Leków (NAFDAC) potwierdza, iż wśród skonfiskowanych produktów znalazły się różnorodne preparaty. Przede wszystkim odkryto pokaźną liczbę szczepionek, które przechowywano w nieodpowiednich warunkach.
– Nasze odkrycie może zrujnować naród i zdestabilizować rząd. Co gorsza, może obniżyć jakość życia milionów Nigeryjczyków. Osoby z chorobami przewlekłymi jak np. cukrzyca czy nadciśnienie, które wymagają codziennego leczenia, mogą łatwo umrzeć z powodu stosowania sfałszowanych leków – skomentował prof. Moji Adeyeye, dyrektor NAFDAC.
Śledczy zarekwirowali też m.in. zastrzyki z antybiotykami, leki na HIV i rotawirusy czy środki antymalaryczne. Co więcej, NAFDAC wspomina o sporej ilości różnych leków narkotycznych np. syropy na kaszel z kodeiną, tramadol, diazepam i nitrazepam.
- Czytaj również: Niska jakość leków dostępnych w Afryce stanowi zagrożenie dla mieszkańców i turystów
Sukces władz stanowi efekt projektu zwanego Krajowym Planem Działania (NAP 2.0), który zaplanowano na lata 2023-2027. Celem akcji jest nie tylko zmniejszenie liczby podrabianych leków na rynku, ale ochrona zdrowia publicznego. Szef NAFDAC zaapelował do Zgromadzenia Narodowego, aby uzyskać poparcie w kwestii nowelizacji ustawy o podrabianych i fałszowanych lekach. Rezultatem nowelizacji przepisów byłaby znacznie surowsza kara dla przestępców – mowa tu zarówno dożywotnim pozbawieniu wolności, jak i karze śmierci.
Wielowymiarowe podłoże problemu
Nigeria od dziesięcioleci boryka się z podrabianymi produktami leczniczymi. Korupcja wśród urzędników i służb oraz nieszczelne granice stanowią dogodne warunki dla przestępców, którzy przemycają sfałszowane leki z Chin i Indii. Co gorsza, ostatnie lata pogłębiły problemy gospodarcze kraju. Reformy wprowadzone Bolę Tinubu – prezydenta Nigerii – spowodowały znaczący wzrost kosztów utrzymania. Kryzys w formie wzrostu inflacji i gwałtownego spadku rodzimej waluty spowodowały, iż prowadzenie działalności gospodarczej w Nigerii jest niezwykle trudne. Tym samym duże firmy farmaceutyczne (np. GSK, Pfizer czy Sanofi) zamknęły swoje oddziały w tym kraju. Efektem tego jest pogorszenie dostępności do leków o odpowiednim standardzie. Powstała luka stała się łakomym kąskiem dla grup przestępczych, które szmuglują leki.
Podrabiane leki w Nigerii i nie tylko
Przeterminowane i sfałszowane produkty lecznicze od kilku lat zagrażają życiu i bezpieczeństwu mieszkańców wszystkich państw afrykańskich. Wedle wyników raportu Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości z 2017 roku Afryka Zachodnia stanowi aż 40% globalnego handlu podrabianymi lekami. Dane z ubiegłorocznego raportu potwierdzają istotną rolę Afryki w przemycie narkotyków i produktów leczniczych — aż 90% światowych konfiskat tramadolu pochodziło właśnie z tego kontynentu.
Źródła:
- https://punchng.com/nafdac-seizes-100-truckloads-of-fake-drugs-in-lagos-abia-anambra/
- https://thenationonlineng.net/nafdac-seizes-n1tr-worth-of-fake-drugs-in-lagos-anambra-abia/
- https://www.thehindu.com/business/cost-of-living-woes-fuelling-fake-medicine-demand-in-nigeria/article69395873.ece
- https://www.vanguardngr.com/2025/02/fake-drugs-nafdac-seals-3000-shops-in-lagos-14-truckloads-in-abia-10-in-anambra/
©MGR.FARM