30 czerwca 2025 r. w województwie podlaskim wygasło ponad 30 umów dotyczących leczenia stomatologicznego w ramach NFZ-u. Pacjenci nie będą już mogli korzystać z publicznych świadczeń ogólnostomatologicznych, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz świadczeń ortodoncji dla dzieci i młodzieży.
Jak wynika z komunikatu białostockiego NFZ-u, 30 czerwca 2025 r. wygasły 34 umowy dotyczące leczenia stomatologicznego w regionie. Od lipca pacjenci nie skorzystają już z finansowanych przez Fundusz świadczeń ogólnostomatologicznych m.in. w Dziadkowicach, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Łomży i Ciechanowcu. Łącznie w województwie wygasły 23 umowy dotyczące leczenia ogólnostomatologicznego dorosłych.
Współpracę z NFZ-em w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży zakończyły placówki m.in. w Augustowie, Białymstoku, Michałowie i Kleosinie (łącznie 6 gabinetów), zaś w zakresie świadczeń ortodoncji dla dzieci i młodzieży – w Białymstoku (3 gabinety) oraz Siemiatyczach. Z mapy gabinetów współpracujących z Funduszem zniknęła też przychodnia specjalistyczna w Białymstoku, gdzie udzielane były świadczenia stomatologiczne dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDS. Pełna lista gabinetów, którym skończyły się umowy, znajduje się TUTAJ.
Czy podlaski NFZ spróbuje uzupełnić te luki – nie wiadomo. Na razie w dostępnej publicznie wyszukiwarce postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w regionie nie ma nowych konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego.
Bon na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży to jedna z obietnic złożonych w kampanii wyborczej, która – jak zapewnia minister zdrowia – zostanie zrealizowana. – Na razie są zapowiedzi, nie wiemy jeszcze jak dokładnie to będzie realizowane, więc potrzeba jeszcze chwili na podsumowanie – mówi dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów.
Źródło: https://www.nfz-bialystok.pl/