Podcast: Badania nad dopasowaniem terapii w raku trzustki do indywidualnych reakcji pacjentów

mzdrowie.pl 7 miesięcy temu

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk jest jednym z dwóch ośrodków, które naukowych, które otrzymały grant na badania nad nowymi metodami leczenia raka trzustki. Konkurs grantowy zorganizowało po raz drugi Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Pracami w instytucie kieruje dr hab. Dawid Walerych.

„Cieszy nas bardzo wysoki poziom zgłoszonych projektów. Komisja konkursowa nie miała żadnych wątpliwości, co do wyboru laureatów. Jesteśmy jako PTO zaszczyceni, iż możemy dołożyć też swoją cegiełkę, żeby zrealizować oba projekty. Niedługo będziemy obwieszczać trzecią edycję grantu a nagrody wręczymy na Kongresie Onkologii Polskiej w październiku” – zapowiada prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Rak trzustki to od wielu lat jeden z najtrudniejszych do leczenia nowotworów złośliwych. Mimo licznych badań wykazuje on przez cały czas wysoką śmiertelność. Grant w wysokości 50 tys. zł przekazany Instytutowi Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk jest przeznaczony na kontynuację projektu zgłoszonego w ramach I edycji konkursu „Platforma testowania nowych kombinacji leków antynowotworowych w hodowlach organoidowych raka trzustki od polskich pacjentów – uzupełnienie o nowe rozwiązania”. Dotyczy on tzw. hodowli organoidowych, gwałtownie rozwijanych na świecie, ale w Polsce wciąż mało badanych.

O tej innowacyjnej technologii i szansach na personalizowanie terapii onkologicznych w zależności od odpowiedzi poszczególnych pacjentów mówi dr Dawid Walerych.

Konkurs grantowy organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Zwycięskie projekty naukowe będą zrealizowane ze środków przekazanych przez firmę Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE, którego wartość wynosi 175 tys. zł. Są one przeznaczane na realizację projektów mających poprawić wyniki w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego. „Rok od postawienia diagnozy przeżywa zaledwie 25 proc. chorych z rakiem trzustki. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i oporności na terapię” – zaznacza dyrektor generalna Servier Polska Joanna Drewla. Uważa ona, iż projekty badawcze, którym przyznano granty, będą mogły się przyczynić do lepszego poznania patomechanizmów tej choroby, skuteczniejszej diagnostyki i leczenia, by poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki i coraz efektywniej odpowiadać na tę niezaspokojoną dotychczas potrzebę medyczną.

Idź do oryginalnego materiału