Po zmianach część centrów zdrowia psychicznego upadnie

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


– Psychiatria środowiskowa koncentruje się na zapobieganiu, czyli wczesnej interwencji i przywracaniu pacjenta do życia, leczenie jest jednym z jej elementów. To, co proponuje nam teraz resort zdrowia, to skupienie się tylko na leczeniu – powiedziała psychiatra dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka.



Podczas konferencji prasowej „STOP likwidacji centrów zdrowia psychicznego! Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego w obronie psychiatrii środowiskowej”, zorganizowanej 2 grudnia w Warszawie, dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka z Fundacji eFkropka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu Zdrowia Psychicznego, wyraziła zaniepokojenie planami przekształcenia pilotażu centrów zdrowia psychicznego w działania systemowe, ale niezgodne z istotą idei środowiskowej.

Centra zdrowia psychicznego – co planuje resort?

Jak wyjaśniła, ministerstwo planuje rezygnację z odpowiedzialności terytorialnej, rozdzielenie szpitali psychiatrycznych od CZP oraz zmianę finansowania centrów poprzez rezygnację z ryczałtów na populację na rzecz płacenia za usługę, tzw. free-for-service.

– o ile zmiany te zostaną wdrożone, część centrów padnie – stwierdziła dr Krzyżanowska-Zbucka.

Jak tłumaczyła prof. Maria Załuska z Centrum Zdrowia Psychicznego na Bielanach w Warszawie, przy płatności za usługę powstaje mechanizm ekonomiczny mnożenia świadczeń mało pracochłonnych a kosztochłonnych. – Im więcej tych świadczeń, tym większy zarobek, nieważne, co pacjentowi dolega i czego potrzebuje – wskazała.

Nie odbierajcie nam nadziei– Reforma psychiatrii środowiskowej wprowadziła zupełnie nowy model organizacji, świadczenia usług i ich finansowania w obszarze zdrowia psychicznego, na który z podziwem patrzy Europa – mówi prof. Andrzej Cechnicki.
Idź do oryginalnego materiału