Pierwsza edycja Kongresu POZ & AOS zgromadziła ponad 350 uczestników: lekarzy, pielęgniarki oraz menedżerów ochrony zdrowia. Wspólnym celem była refleksja nad przyszłością systemu, w którym integracja i kooperacja stają się warunkiem koniecznym skuteczności.
To jedno z kluczowych wydarzeń w Polsce, które gromadzi specjalistów pracujących w ramach podstawowej opieki zdrowotne i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Na wydarzenie składają się sesje edukacyjne, dyskusje panelowe ekspertów, spotkania inspiracyjne oraz warsztaty praktyczne prowadzone przez specjalistów.
Organizatorzy: Przychodnia Medycyny Rodzinnej Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Reumatologii, Chorób Tkanki Łącznej i Chorób Rzadkich PIM MSWiA oraz Vicommi Media, pod honorowym patronatem m.in. Senackiej Komisji Zdrowia, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Ekspercka wiedza, praktyczne kompetencje
Podczas pierwszego wykładu „Czerwone flagi chorób rzadkich w gabinecie lekarza POZ” prof. Katarzyna Życińska z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracała uwagę na symptomy, które powinny wzbudzić czujność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i skłonić do dalszej diagnostyki w kierunku chorób rzadkich – często pomijanych, a wymagających szybkiej reakcji. Na temacie chorób rzadkich w ciekawej prelekcji skupiła się też dr Katarzyna Muras-Szwedziak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, przedstawiła aktualne trendy w opiece geriatrycznej, podkreślając rosnącą potrzebę interdyscyplinarnego podejścia w pracy z osobami starszymi. Z kolei dr Jacek Koprowicz, psychiatra, skupił się na temacie zdrowia psychicznego w POZ, zwracając uwagę na rolę wczesnej diagnozy zaburzeń depresyjnych i lękowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziła również prelekcja dr. hab. Jarosława Woronia ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Collegium Medicum UJ na temat wyzwań polipragmazji, w której wskazano konkretne strategie poprawy bezpieczeństwa farmakoterapii.
Duże zaangażowanie uczestników wywołał panel „Wyzwania współczesnej opieki – integracja POZ i AOS”, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego. Dyskusja była gorąco, nie unikano trudnych tematów.
– Ten panel pokazał, iż integracja POZ i AOS nie jest tylko postulatem – to konieczność systemowa, której realizacja wymaga wspólnego frontu działań – komentował Maciej Karaszewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.

Praktyka, prewencja i koordynacja
Ważną część dyskusji stanowiło omówienie zagadnień profilaktyki, nowoczesnych modeli opieki i koordynacji leczenia. Dr Michał Sutkowski, prezes-elekt Kolegium Lekarzy Rodzinnych w wystąpieniu „Blaski i cienie opieki koordynowanej” mówił o doświadczeniach polskich lekarzy rodzinnych w tym obszarze. Prof. Jadwiga Wójkowska-Mach z Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych wystąpiła z wykładem dotyczącym racjonalnej antybiotykoterapii.
Kongres POZ & AOS już w pierwszej odsłonie udowodnił, iż istnieje ogromna potrzeba integracji środowisk medycznych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy lekarzami podstawowej i specjalistycznej opieki. Wspólna praca nad rozwiązaniami, które realnie mogą poprawić jakość systemu ochrony zdrowia w Polsce, okazała się możliwa – i konieczna.
– Największą wartością Kongresu była możliwość rozmowy z koleżankami i kolegami z różnych segmentów systemu – w atmosferze otwartości, bez dystansu i hierarchii – podsumowywała jedna z uczestniczek, specjalistka medycyny rodzinnej.
Merytoryczną opiekę nad wydarzeniem sprawował Komitet Naukowy: prof. Katarzyna Życińska, dr Dorota Szydlarska oraz mgr Beata Ostrzycka. Jak podkreślali organizatorzy, frekwencja ponad 300 lekarzy i zaangażowanie uczestników przerosły wszelkie oczekiwania, co dowodzi realnej potrzeby budowania pomostów między POZ a AOS.
II edycja Kongresu POZ & AOS odbędzie się w 2026 roku – szczegółowe informacje na stronie wydarzenia: www.kongrespoz.pl.
Foto: materiały organizatora