Pierwsze w Polsce wszczepienie inteligentnego implantu ślimakowego miało miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Dzięki przeprowadzonemu 14 lipca zabiegowi, 74-letnia pacjentka ma szansę odzyskać słuch.
Nowej generacji implant ślimakowy Cochlear Nucleus Nexa wszczepiliśmy u pacjentki w wieku 74 lat z obustronną głuchotą, u której egzamin przestały już zdawać aparaty słuchowe. Procedura trwała około godziny. Polegała na implantacji części wszczepialnej implantu i wstępnej oceny działania urządzenia przez inżyniera słuchu – informuje prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Otorynolaryngologii USK w Opolu i Kliniki Otorynolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego. – Po miesiącu, po zagojeniu rany, zamontujemy zewnętrzny procesor mowy i pacjentka będzie mogła rozpocząć proces rehabilitacji słuchu.
Tego typu głuchota najczęściej jest efektem naturalnego procesu starzenia się słuchu w połączeniu z innymi czynnikami, np. pracą w szkodliwych warunkach, przebytymi stanami zapalnymi ucha, chorobami towarzyszącymi uszkadzającymi słuch. Przypadków takich osób w starzejącym się opolskim i polskim społeczeństwie mamy coraz więcej. Na szczęście, dysponujemy najnowszymi technologiami, które pozwalają nam zaopatrywać chorych z głębokim niedosłuchem i głuchotą, wydłużać im tym samym życie w komforcie, a w przypadku osób w sile wieku – kontynuować aktywność zawodową – kontynuuje prof. Morawski.
Przeprowadzony w USK w Opolu zabieg jest pierwszym u osoby dorosłej w Polsce z wykorzystaniem najnowszego implantu Cochlear Nucleus Nexa.
System składa się z nowoczesnego procesora dźwięku, który automatycznie dopasowuje się do otoczenia – dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyraźnego dźwięku choćby w hałasie i trudnych warunkach akustycznych. Jeszcze ważniejsze jest to, co wszczepione – urządzenie wyposażone jest w bardzo szybki procesor, rozbudowaną pamięć, ma możliwość samodzielnego monitorowania, a pacjent może korygować ustawienia przez aplikację ze telefona – opisuje prof. Krzysztof Morawski.
Przeprowadzając takie pionierskie operacje Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu potwierdza tym samym swoją pozycję jako ośrodek, który nie tylko wdraża innowacje, ale także przeciera szlaki dla nowych standardów leczenia słuchu w Polsce – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. – Program wszczepów implantów ślimakowych uruchomiliśmy w USK w Opolu w lutym 2022 roku, po objęciu kierowania oddziałem przez prof. Krzysztofa Morawskiego. Dotychczas wykonaliśmy 130 operacji takich operacji, z czego – 86 u dzieci i 44 u dorosłych. To istotny element zapewnienia mieszkańcom województwa opolskiego dostępu do tej usługi medycznej na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do innych ośrodków.
Dr n. med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa podkreśla, iż zachowanie sprawnego narządu słuchu przez całe życie wpływa na jakość i długość życia – Pacjenci tracący słuch wycofują się z wszelkich aktywności i relacji społecznych, a brak stymulacji sprawia, iż w szybkim tempie stają się osobami zależnymi, co generuje koszty ekonomiczne i ma negatywne skutki dla rodzin i systemu opieki zdrowotnej i społecznej. Idealnym rozwiązaniem byłoby, żeby dostęp do wszczepów implantów ślimakowych były powszechny. Aktualnie w Polsce dzieci są kwalifikowane do takich operacji bez ograniczeń i to nie podlega dyskusji, bo im młodsze jest operowane dziecko, tym większe szanse na prawidłowe wykształcenie u niego mowy. Chcielibyśmy, żeby tak samo było w przypadku dorosłych. w tej chwili te zabiegi są limitowane wysokością przyznanego finansowania – wyjaśnia dyrektor Feusette.







Inf. fot. USK Opole