Pierwsze testy szczepionki mRNA u pacjentów z rakiem jelita grubego i czerniakiem

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


BBC News poinformowało, iż w Wielkiej Brytanii pierwszym pacjentem, który otrzymał szczepionkę mRNA jest 55-letni Elliot Pfebve, cierpiący na zaawansowanego raka jelita grubego. Na trzecim etapie testów klinicznych jest tego typu preparat w terapii czerniaka.



Obiecująca technologia

Elliot Pfebve przeszedł operację usunięcia guza oraz chemioterapię, ma jednak duże ryzyko nawrotu choroby. Podobnie leczonych ma być ponad tysiąc innych pacjentów z rakiem jelita grubego w 30 szpitalach na terenie Wielkiej Brytanii w ramach badań klinicznych Cancer Vaccine Lunch Pad. Badania te mają być prowadzone także w USA, Niemczech, Belgii, Hiszpanii oraz Szwecji. Wykorzystywany w nich preparat opracowała niemiecka firma BioNTech – ta sama, która wprowadziła szczepionkę w technologii mRNA chroniącej przed COVID-19. W badaniach bierze udział też firma farmaceutyczna Genentech.

Dr Victoria Kunene z Queen Elizabeth Hospital w Birmingham, która uczestniczy w badaniach klinicznych szczepionki przeciwnowotworowej, twierdzi, iż jest to nowa era w zmaganiach z rakiem.

– Mam nadzieję, iż stanie się to standardem w onkologii – zaznacza, wyjaśniając jednak, iż głównym celem tej terapii jest zapobieżenie nawrotowi choroby.

Zadaniem nowej szczepionki jest zwiększenie reakcji systemu immunologicznego przeciwko wciąż krążącym w organizmie komórkom nowotworowym, które przetrwały mimo zastosowania chemioterapii i mogą wywołać przerzuty oraz nawrót choroby. Preparat w technologii mRNA zawiera instrukcję dla produkcji białka (przeciwciała), które jest wytwarzane po wprowadzeniu do organizmu i nakierowane na konkretne antygeny, czyli krążące komórki rakowe u danego pacjenta. Terapia ta jest personalizowana, czyli dostosowana do komórek nowotworowych znajdujących się u danego pacjenta.

Badacze na tropie obiecującej szczepionki mRNA na glejaka wielopostaciowegoNaukowcy opracowują nową szczepionkę mRNA ukierunkowaną na agresywnego raka mózgu – glejaka wielopostaciowego.
Idź do oryginalnego materiału