Pierwsze operacje robotowe w Radomskim Centrum Onkologii

mzdrowie.pl 3 dni temu

Specjaliści z Radomskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze operacje nowotworów jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

“Operacje nowotworów z wykorzystaniem robota chirurgicznego to pociąg, który już ruszył, i którego już się nie da, a choćby nie należy zatrzymywać. To precyzja, której nie daje żadna z dotychczas stosowanych metod” – podkreśla specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej Wojciech Majchrzak, pod którego kierownictwem odbyły się pierwsze zabiegi robotyczne w radomskim szpitalu onkologicznym.

Zdaniem lekarzy, robot da Vinci pozwala na przeprowadzanie operacji w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną przy dotychczas stosowanych metodach dokładnością. Podczas operacji robotycznej chirurg siedzi przy specjalnej konsoli w pobliżu pacjenta i kontroluje narzędzia, które zginają się i obracają na wszystkie strony. “Mamy do dyspozycji system z kamerą 3D o wysokiej rozdzielczości, który powiększa widok wewnątrz ciała pacjenta. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na mniejsze, precyzyjne ruchy narzędzi robotycznych w ciele chorego” – mówi dr Majchrzak. W odróżnieniu od klasycznych metod usuwania nowotworów, operacja z wykorzystaniem robota da Vinci jest zabiegiem małoinwazyjnym, który wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia urazów operacyjnych i utratą krwi przez pacjenta. Dla chorych oznacza to skrócenie czasu pobytu w szpitalu i okresu rekonwalescencji oraz szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej.

W Radomskim Centrum Onkologii robot wykorzystywany jest w tej chwili do leczenia nowotworów jelita grubego. Szpital zapowiada jednak, iż już niedługo będzie także używany przy operacjach innych nowotworów.

Idź do oryginalnego materiału