Pierogi ze śliwkami możesz zrobić z dowolnych śliwek, chociaż te klasyczne to pierogi z tradycyjnymi węgierkami. Śliwki do pierogów zawsze trzeba wypestkować.
Jak zrobić dobre ciasto na pierogi z owocami?
Ciasto na pierogi trzeba cierpliwie wyrabiać (można wykorzystać do tego robota z hakiem do wrabiania ciasta). Po wyrobieniu ciasta trzeba dać mu „odpocząć” – nie pomijaj tego kroku. Po schłodzeniu nabierze odpowiedniej konsystencji i nie powinno się kurczyć podczas wałkowania, warto jednak delikatnie podsypywać stolnicę mąką. Najbardziej pracochłonna część przygotowań to lepienie samych pierogów. Nie muszą być idealne, ale ważne jest, aby dobrze skleić brzegi. Inaczej nadzienie wypłynie. Po wyjęciu pierogów z wody można dodać do nich odrobinę masła lub oleju, aby się nie sklejały.
Ciasto z tego przepisu możesz śmiało wykorzystywać także do zrobienia innych pierogów z owocami: n. z borówkami czy wiśniami.
Jak podawać pierogi ze śliwkami?
Jedno z naszym zdaniem najpyszniejszych połączeń (i takie proponujemy w przepisie) to podanie pierogów ze śliwkami w towarzystwie kwaśnej śmietany oraz cynamonu wymieszanego z cukrem. Ale to nie jest jedyna możliwość. W wersji bardziej fit można zjeść pierogi z jogurtem naturalnym, a jeżeli chcesz je nieco dosłodzić, dodaj odrobinę miodu. Śliwkowe pierogi dobrze też smakują podsmażone z cukrem na maśle (mają wówczas delikatnie chrupiącą, słodką skórkę), choć zdecydowanie nie jest to dietetyczna wersja. Do smażonych pierogów również będzie pasował cynamon.