Pieczenie podczas oddawania moczu, znane również jako dyzuria, jest częstym schorzeniem, na które cierpią miliony osób. Jest to opisywane jako uczucie pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu. Większość przypadków występuje, gdy mocz wchodzi w kontakt z błoną śluzową ścian cewki moczowej. Pokażemy dziś główne przyczyny tej przypadłości i leczenie.
Kiedy mocz wchodzi w interakcję z zapalną lub podrażnioną błoną śluzową, dochodzi do skurczu mięśnia wypieracza i perystaltyki cewki moczowej. W konsekwencji dochodzi do stymulacji receptorów podśluzówkowych, co powoduje ból, pieczenie lub swędzenie. Dowiedz się, co może powodować ten proces i jakie są dostępne możliwości przeciwdziałania.
Pieczenie podczas oddawania moczu – przyczyny
Zdaniem badaczy przyczyny bolesnego oddawania moczu dzielą się na zakaźne i niezakaźne. Opisano setki warunków, które mogą bezpośrednio lub pośrednio generować ten objaw. Oto pięć najczęstszych wyzwalaczy.
1. Zapalenie pęcherza
Jak informuje Harvard Health Publishing, infekcja pęcherza moczowego, znana również jako zapalenie pęcherza moczowego, jest główną przyczyną pieczenia podczas oddawania moczu. Zapalenie pęcherza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak dlatego, iż ich cewka moczowa jest krótsza i prostsza, co ułatwia patogenom przedostawanie się do pęcherza.
Przeczytaj również: Leki zmieniające kolor moczu
Większość infekcji pęcherza jest łagodna, nie wiąże się z powikłaniami, trwa tylko kilka dni i jest łatwa do leczenia. Naukowcy ostrzegają, iż uporczywe lub trudne do leczenia infekcje są związane z układem immunosupresyjnym, niewydolnością nerek, ciążą, nieprawidłowościami anatomicznymi układu moczowego, nadreaktywnością pęcherza i niedoborem mięśni miednicy.
2. Zapalenie cewki moczowej
Infekcja cewki moczowej, znana również jako zapalenie cewki moczowej, jest kolejną przyczyną bolesnego oddawania moczu. Większość z tych procesów zakaźnych, jest spowodowana przez wirusy i bakterie. Z powodów wyjaśnionych w poprzedniej sekcji, częściej występuje u kobiet.
Zobacz też: Urobilinogen w moczu: przyczyny i prawidłowe wartości
Kamienie nerkowe, zapalenie prostaty, cukrzyca, ciąża i zaawansowany wiek zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia cewki moczowej. Często ci, u których rozwija się ten stan, mają zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, gorączkę i zmiany wzorców moczu (zapach, tekstura i kolor).
3. Infekcje przenoszone drogą płciową
Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) mogą powodować pieczenie podczas oddawania moczu. Chlamydia, rzeżączka, rzęsistkowica, opryszczka narządów płciowych, kiła i inne schorzenia mogą być przyczyną tych epizodów.
Ponieważ wszystkie te stany mogą nie dawać żadnych symptomów, możesz po prostu rozwinąć ten objaw niezależnie od pozostałych. Jak słusznie przypomina nam Johns Hopkins Medicine, zwiększona częstotliwość stosunków seksualnych, zwłaszcza z różnymi partnerami, zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową i innymi przyczynami pieczenia podczas oddawania moczu.
4. Przyjmowanie leków
Każdy lek, który przyjmujesz, może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Przyjmowanie niektórych z nich może podrażniać lub powodować stany zapalne tkanek wyściełających pęcherz moczowy lub cewkę moczową. Dlatego przyczyną pieczenia podczas oddawania moczu może być rozpoczęcie leczenia innego schorzenia.
Jeśli podejrzewasz, iż tak jest, możesz sprawdzić ulotkę dołączoną do opakowania lub skonsultować się ze specjalistą w sprawie tego działania niepożądanego. jeżeli stosujesz samoleczenie, poszukaj kompetentnej pomocy medycznej w sprawie przydatności leku do leczenia tego stanu.
5. Kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe mogą być również przyczyną tych epizodów. Są to nagromadzenia wapnia lub kwasu moczowego, które twardnieją w nerkach lub wokół nich i mogą przemieszczać się do dolnych dróg moczowych i powodować bolesne oddawanie moczu. Mogą im towarzyszyć następujące objawy:
- Ból dolnej części pleców
- Zmiany koloru moczu (brązowy lub różowy)
- Gorączka i dreszcze
- Częste oddawanie moczu w małej ilości
- Nudności i wymioty
Większość kamieni jest łagodna i chociaż mogą powodować ból i pieczenie, zwykle nie wpływają one na drogi moczowe. Kiedy są większe, można wybrać chirurgiczne usunięcie i inne procedury w celu wywołania ich rozpadu.
Innymi możliwymi przyczynami palącego oddawania moczu, o których nie możemy nie wspomnieć, są infekcje prostaty, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pochwy, zatrzymanie ciała obcego w cewce moczowej, torbiele jajników, urazy, nowotwory, menopauza, nadwrażliwość chemiczna i rak pęcherza moczowego.
Pieczenie podczas oddawania moczu – leczenie
Leczenie dysurii różni się w zależności od przyczyny. Ponieważ najczęściej występują procesy zakaźne, a te są zwykle łagodne, ból podczas oddawania moczu powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Dlatego większość osób nie będzie wymagać leczenia.
Gdy objawy są bardzo ostre, należy zwrócić się o pomoc lekarską, aby znaleźć przyczynę pieczenia. Specjalista może przepisać antybiotyki, gdy jest to infekcja bakteryjna lub zastosować określone leki na stan, który został wykryty w diagnozie. Pamiętaj, iż dyzuria nie zawsze jest związana z infekcją pęcherza moczowego lub cewki moczowej, dlatego nie należy bagatelizować jej znaczenia.
Jako uzupełnienie wskazane jest wdrożenie szeregu zmian w stylu życia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych epizodów w przyszłości. Oto kilka pomysłów:
- Unikaj używania zapachowych mydeł lub mydeł z silnymi chemikaliami, które mogą powodować podrażnienie narządów płciowych.
- Podczas seksu stosuj barierowe środki antykoncepcyjne.
- Pij dużo płynów w ciągu dnia.
- Oczyść genitalia po stosunku płciowym – zaleca się również oddanie moczu bezpośrednio po stosunku.
- Ogranicz spożycie alkoholu i kawy, dwóch czynników, które zwykle powodują podrażnienia.
- Unikaj noszenia obcisłych ubrań i zmieniaj bieliznę, aby ograniczyć interakcje z bakteriami.
Jeśli odczuwasz pieczenie podczas oddawania moczu kilka razy w roku, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Wspólnie możecie znaleźć wyzwalacz epizodów i podjąć odpowiednie działania. Ogólnie rzecz biorąc, adekwatna higiena w dużej mierze zapobiega rozwojowi tego schorzenia.