Przez całą pandemię większość Norwegów wierzyła, iż koronawirus powstał w sposób naturalny. Dziś jednak niemal tyle samo osób uważa, iż wirus został stworzony przez człowieka w laboratorium.
Przeczytaj również: Ślub w Norwegii – najważniejsze przepisy i zasady
Pięć lat od zamknięcia Norwegii z powodu pandemii
12 marca mija pięć lat od zamknięcia Norwegii z powodu pandemii. Nowe badanie przeprowadzone przez Opinion pokazuje, iż 40% Norwegów wierzy, iż koronawirus został stworzony w laboratorium. 39% sądzi, iż powstał naturalnie, a 21% nie ma zdania.
– Pięć lat po wybuchu pandemii Norwegowie uważają, iż wirus równie dobrze mógł powstać w laboratorium, jak i w naturze – mówi Nora Clausen, starsza doradczyni w Opinion.
Podział między kobietami a mężczyznami
Od początku pandemii mężczyźni częściej wierzyli w teorię laboratoryjną niż kobiety – i ten trend przez cały czas się utrzymuje. w tej chwili 46% mężczyzn uważa, iż wirus został stworzony w laboratorium, podczas gdy 33% sądzi, iż pochodzi z natury. Wśród kobiet sytuacja jest odwrotna – 45% wierzy w naturalne pochodzenie wirusa, a 33% w teorię laboratoryjną.
Pochodzenie wciąż niejasne
W trakcie pandemii instytut Norsk Koronamonitor z Opinion regularnie przeprowadzał badania, obejmujące łącznie 190 000 Norwegów. Wśród nich 20 000 zapytano o źródło pochodzenia wirusa.
W pierwszych trzech latach pandemii średnio 60% badanych uważało, iż wirus powstał naturalnie, podczas gdy 23% wskazywało na laboratorium. Najniższy poziom wiary w naturalne pochodzenie wirusa odnotowano w sierpniu 2021 roku – wtedy 49% Norwegów wierzyło, iż wirus pochodzi z natury, a 28% było przekonanych, iż został stworzony przez człowieka. To właśnie w tym okresie prezydent USA Joe Biden zlecił śledztwo, które zakończyło się wnioskiem, iż pochodzenie wirusa pozostaje niejasne.
Norwegowie podzieleni. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi
Choć początkowo większość ekspertów odrzucała teorię laboratoryjną, z biegiem czasu zaczęła ona zyskiwać na znaczeniu. W styczniu tego roku CIA oficjalnie stwierdziła, iż teoria ta nie jest wykluczona.
– Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o pochodzenie wirusa. Teoria laboratoryjna nie jest już jednak traktowana jako teoria spiskowa, a zarówno eksperci, jak i opinia publiczna coraz częściej podchodzą do niej z powagą – mówi Clausen.
Włącz Radio Wataha – Gramy dla Ciebie
Podkreśla również, iż temat pochodzenia pandemii pozostaje kontrowersyjny i narażony na polityczne manipulacje.
Według WHO pandemia doprowadziła do śmierci co najmniej 7 milionów osób, a rzeczywista liczba ofiar może być choćby trzykrotnie wyższa.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: opinion, Zdjęcie: pixabay
Przeczytaj również: Loppemarked – sezon polowania na skarby!