Test pianki marshmallow’a
Ten słodki eksperyment miał za zadnie sprawdzić, jak zareagują dzieci w wieku przedszkolnym, gdy dostaną coś pysznego. Choć badania przeprowadzono w latach 60. XX w., jego wyniki wciąż wzbudzają wiele emocji nie tylko wśród rodziców. O czym mówi zatem test pianki marshmallow’a?
Do eksperymentu profesor Walter Mischel z Uniwersytetu Standfordzkiego zaprosił dzieci z miejscowego przedszkola. Maluchy dostawały smakołyk i jednocześnie obietnicę, iż jeżeli zaczekają z jego zjedzeniem przez 15 minut, to otrzymają drugi słodki poczęstunek. Dzieci nie wiedziały, iż są obserwowane. Próbowały walczyć z pokusą zjedzenia słodyczy, np. kiwając się na krześle, liżąc i wąchając przysmak. Niektóre chowały go za siebie, inne dla „zabicia czasu” bawiły się palcami u stóp albo… dłubały w nosie. Okazało się, iż jedynie 30% badanych dzieci zdołało się oprzeć pokusie. Pozostałe zjadły słodycze.
Test pianki marshmallow’a – 10 lat później
Mischel stwierdził, iż sposoby odwrócenia uwagi, jakie zastosowały dzieci, kilka różnią się od tych, które wykorzystują dorośli. Kiedy słodka pianka znajdowała się w zasięgu wzroku dziecka, ono zjadało ją niemal natychmiast. Kiedy była schowana, czas wydłużał się od minuty do dziesięciu. Dzieci robiły naprawdę wiele, żeby odwrócić swoją uwagę. Śpiewały, recytowały wyliczanki itp.
Dekadę później Mischel sprawdził, co słychać u uczestników testu, wówczas już nastolatków. Dokonał wtedy interesującego odkrycia. „Niespodzianką był na przykład związek między tym, jak długo były w stanie czekać na nagrodę cztero- czy pięciolatki, a tym, jak radziły sobie jako 16- czy 17-latki w szkole czy wśród rówieśników”, możemy przeczytać w jego badaniach. Okazało się, iż dzieci, które były w stanie poczekać na nagrodę (drugą obiecaną piankę lub inne słodycze), w wieku nastoletnim lepiej radziły sobie w szkole, były bardziej kompetentne, osiągały lepsze wyniki z egzaminów na studia. Lepiej radziły sobie również w pracy i relacjach osobistych. Miały także lepszy wskaźnik wagi ciała, tzw. BMI.
Test pianki marshmallow’a – co oznacza
Badacze wysnuli tezę, iż osoby, które od najmłodszych lat potrafią poczekać na nagrodę, osiągają więcej w dorosłym życiu. także lepiej radzą sobie z emocjami i słabościami, rzadziej się rozwodzą, rzadziej zażywają kokainę, mają wyższą samoocenę. Można powiedzieć, iż test pianki marshmallow’a to tak naprawdę test silnej woli. Na szczęście ona jest jest jak mięsień i możemy ją trenować np. poprzez utrwalanie nawyków i pracując nad sobą i swoją tożsamością.