Minęło trochę czasu, odkąd peptydy weszły do kulturystyki na dużą skalę. Na rynku pojawiało się coraz więcej produktów zaliczanych do peptydów. Ogólny termin peptyd ma charakter nieco niejednoznaczny, ponieważ używa się do opisania szerokiej gamy różnych związków. W przeciwieństwie do sterydów anabolicznych, peptydy nie reprezentują jednej klasy środków o ogólnym działaniu. Wręcz przeciwnie, obejmują szeroki zakres różnych związków, które promują różnorodne reakcje fizjologiczne. Czy peptydy na siłownię to dobre rozwiązanie? Tak, można je bezpiecznie przyjmować jako formę suplementacji, nie należą one do substancji nielegalnych. Peptydy są korzystne dla kulturystów, ponieważ wspomagają budowanie masy mięśniowej i dobrze działają na wydajność treningów sylwetkowych.
Peptyd co to jest?
Peptydy to łańcuchy składające się z 50 lub mniej aminokwasów połączonych wiązaniami amidowymi. Pojęcie peptydów jest ściśle związane z białkami, a różnica polega tylko na liczbie aminokwasów w łańcuchu. Często te dwa terminy są używane zamiennie. Na przykład insulina jest zarówno peptydem, jak i białkiem. Peptydy mogą być pochodzenia naturalnego. Oznacza to, iż można je znaleźć w naszym codziennym pożywieniu lub mogą to być produktami syntetycznymi. Większość kulturystów postrzega peptydy jako skuteczne boostery nowej generacji. Peptydy stosowane w sporcie syntetyzuje się w laboratoriach przy użyciu technologii inżynierii genetycznej. Do tej pory naukowcy nauczyli się, jak uzyskać ponad półtora tysiąca rodzajów peptydów.
Nie wszystkie mają zastosowanie w sporcie, ale niektóre pozwalają uzyskać niesamowite rezultaty podczas budowania masy mięśniowej, dla skuteczniejszych treningów i odchudzania, a także podczas pracy nad wskaźnikami siły i podczas rekonwalescencji po kontuzjach. Niesłychanie istotne jest to, że, peptydy działają korzystnie nie tylko w sferze sportowej. Poprawiają metabolizm węglowodanów, białek i lipidów, stymulują angiogenezę oraz działają odmładzająco, co objawia się poprawą wyglądu skóry i włosów. Wiele peptydów w suplementach stymuluje naturalną produkcję testosteronu, zwiększa gęstość kości, chroni serce i wzmacnia aparat stawowo-więzadłowy.
Czy peptydy w kulturystyce dają skutki uboczne? Najważniejsze to stosowanie peptydów w dawkach zalecanych przez producenta, pozwoli to uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Kulturyści potwierdzają, iż peptydy sprzyjają budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej a ewentualne skutki uboczne to zwiększone pocenie, nadmierny apetyt, problemy z zaśnięciem, rumień.
Zasadność stosowania peptydów na siłowni
Osoby decydujące się na siłownię poszukują naturalnych sposobów na zwiększenie swojej masy mięśniowej i wtedy dowiadują się o peptydach. Te substancje poza w/w korzyścią pomagają w spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej i wydajnym wykorzystaniu treningu na siłowni. Każdy powinien wiedzieć, iż peptydy są obecne w organizmie człowieka, ponadto znajdują się białkach roślinnych i zwierzęcych. Gdzie obecne są peptydy? W produktach pełnoziarnistych, mięsie, jajkach, soczewicy, rybach, fasoli. Producenci peptydów dla osób bardzo aktywnych fizycznie mogą jej izolować bądź też tworzyć je łącząc poszczególne aminokwasy, które uczestniczą w produkcji DNA oraz hormonów. Ponadto peptydy są tak pożądane przez kulturystów, ponieważ uzyskują oni wsparcie w budowaniu tkanki mięśniowej.
To nie wszystkie powody stosowania peptydów na siłowni, ponieważ ich funkcji jest więcej, a mianowicie: przeciwdziałanie tworzeniu się zakrzepów, ochrona komórek przed uszkodzeniem, poprawa działania układu immunologicznego, obniżenie cholesterolu, ciśnienia krwi oraz stanów zapalnych. Osoby dążące do osiągania lepszych wyników na siłowni zwracają uwagę na to, iż peptydy pomagają w zwiększeniu produkcji hormonów, które odpowiadają za pobudzanie wzrostu mięśni, utratę złogów tłuszczu i poprawienie sprawności fizycznej.
Najpopularniejsze peptydy na siłownię
Wśród peptydów stosowanych w kulturystyce najbardziej popularne to:
Peptyd BPC-157 zbudowany jest 15 aminokwasów. Jest białkiem znajdującym się w kwasie żołądkowym. To doskonały peptyd na siłownię, ponieważ wspomaga minimalizowanie kontuzji mięśni, ścięgien i stawów i pozytywnie wpływa na regenerację całego organizmu. Przyczynia się do ochrony komórek mózgowych przed uszkodzeniem i wykazuje działanie przeciwbólowe. Mylne jest twierdzenie, iż peptyd to doping w kulturystyce. Jego celem jest tylko pobudzenie organizmu do wytwarzania ważnych substancji, które są następnie gwałtownie wydalane. Jest bezpieczny, nie powoduje reakcji alergicznych, kulturyści na siłowni stosują peptydy do poprawienia swoich wyników i zwiększenia masy mięśniowej.
Peptyd HGH FRAG 176-191 jest zmodyfikowaną formą aminokwasu. Wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej wydajniej niż hormon wzrostu, pozostając bezpiecznym dla organizmu kulturysty. Stosując ten peptyd na siłowni, nie ma obawy o takie skutki uboczne jak: nadmierny apetyt, niepokój, rozdrażnienie. Kulturyści chętnie przyjmują ten peptyd, ponieważ pomaga im utracić tkankę tłuszczową, uzyskać wzrost gęstości kości i uniknąć bezsenności.
Dobry peptyd na siłownię to TB-500, ponieważ powoduje szybszą regenerację organizmu po treningu i po urazach. Ponadto stanowi ochronę przez następnymi kontuzjami. Ten peptyd zmniejsza stany zapalne i przyczynia się do powstania nowych naczyń krwionośnych. TB-500 zwiększa objętość chrząstek stawów i więzadeł.
Czy peptydy MK 677 to doping? Oczywiście, iż nie. Jest to związek chemiczny, który według naukowców wykazuje zdolność do zwiększania wydzielania hormonu wzrostu. Badania naukowe potwierdziły, iż nie możliwy jest doping w kulturystyce przy użyciu tego peptydu jak i tych wymienionych wyżej. Czy ten peptydy w kulturystyce ma skutki uboczne? o ile pojawią się takie skutki uboczne jak wzmożona senność czy zatrzymanie wody w organizmie będą one bardzo łagodne. Ten peptyd może pobudzać apetyt, ale przyczynia się także do wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej, co jest ważne w kulturystyce.
Peptyd Semax poprawia pracę mózgu. Wskazuje się go dla kulturystów w czasie wzmożonego stresu, wysiłku, zmiany otoczenia, chcących powrócić do regularnych treningów siłowych.
Podsumowując funkcje peptydów na siłowni:
- Peptydy mają długofalowe działanie, dają trwałe efekty dla przyrostu masy mięśniowej.
- Peptydy korzystnie wpływają na cały organizm, ponieważ poza budowaniem masy mięśniowej, kulturysta uzyskuje regenerację organizmu, lepszą jego wydolność.
- Peptydy nie są dopingiem w kulturystyce. Należy podkreślić, iż są to naturalne elementy budulcowe ciała i organizm dobrze je toleruje.
Peptydy na siłowni – korzyści
Poszczególne peptydy mają różny sposób działania, dzięki czemu uda się dokładnie dobrać substancje do konkretnych potrzeb. Peptydy są bezpieczne dla zdrowia kulturysty i nie są w Polsce uznawane jako doping, dlatego są legalne. jeżeli chodzi o rolę peptydów na siłowni, to właśnie ich funkcjonalne związki przyczyniają się do tworzenia testosteronu, przyspieszania procesów metabolicznych, wspomagania wzrostu mięśni oraz wzmacniania więzadeł. Peptydy są całkowicie wchłaniane w organizmie sportowca i przy pomocy aminokwasów przekształcane są we własne białko. jeżeli porównamy peptydy z prostymi białkami, to peptydy są wchłaniane przez organizm ludzki natychmiast i bez problemów, nasycają organizm niezbędnymi aminokwasami.
Peptydy pomagają spalać tkankę tłuszczową, zwiększać rozmiary masy mięśniowej oraz powodują odciążenie. Oczywiście działanie peptydów spalających tłuszcz będzie miało miejsce tylko w tych przypadkach, gdy sportowiec będzie ćwiczył na siłowni, tylko wtedy nastąpi proces utleniania uwolnionych kwasów tłuszczowych w organizmie. Inaczej efektu nie będzie. Trzeba między innymi pamiętać o prawidłowym i zbilansowanym odżywianiu. Podczas testowania peptydów na spalanie tłuszczu ważne jest przede wszystkim przestrzeganie diety, dopiero podczas posiłków zwiększa się ilość insuliny.