Październik i listopad — miesiące zdrowotnej świadomości

businesswomanlife.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Październik i listopad — miesiące zdrowotnej świadomości


Październik i listopad to najważniejsze miesiące w walce z nowotworami. Zwracają one uwagę na profilaktykę raka piersi oraz męskich nowotworów, a sama świadomość może stanowić pierwszy krok do uratowania życia. Warto przyjrzeć się faktom i możliwościom, które oferuje współczesna medycyna, aby skutecznie zadbać o swoje zdrowie.

Październik i listopad mają szczególne znaczenie dla społeczności, jeżeli chodzi o naszą świadomość zdrowotną. Październik od niemal 40 lat jest miesiącem poświęconym walce z rakiem piersi, natomiast listopad koncentruje się na profilaktyce nowotworów męskich. Aby bardziej konkretnie zrozumieć zakres problemu, warto przyjrzeć się kilku istotnym danym.

W 2020 roku nowotworów złośliwych zdiagnozowano ponad 18 milionom osób na całym świecie. Spośród nich, co ósma diagnoza dotyczyła raka piersi, a w Polsce stwierdzono ponad 74 tysiące przypadków tego nowotworu, co czyni go najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Natomiast w przypadku mężczyzn w Polsce, liczba zdiagnozowanych nowotworów wyniosła ponad 14 tysięcy, przy czym co czwarty nowotwór na świecie dotyczy prostaty.

Na przestrzeni ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na nowotwory wzrosła ponad dwukrotnie. Widać więc, iż akcje takie jak Różowy Październik i Listopad są niezbędne, aby zwrócić uwagę na profilaktykę, która jest kluczowym czynnikiem w walce z rakiem. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Dlatego zachęcamy wszystkich do regularnych badań, które mają znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi.

Co jednak zrobić, gdy już otrzymamy wynik badania histopatologicznego z postawioną diagnozą? W obliczu ciężkiej choroby, takiej jak rak, pojawiają się pytania o dalsze kroki, a często także o to, jak można sobie poradzić w tej trudnej sytuacji. To niezwykle stresujący czas, który wpływa na wiele aspektów życia.

Medycyna onkologiczna oferuje wiele możliwości leczenia i wyleczenia, ale w Polsce sytuacja jest, niestety, bardziej skomplikowana. Na 18 substancji czynnych rekomendowanych w leczeniu raka piersi, jedynie 5 jest refundowanych bez ograniczeń, 6 dla ograniczonej grupy pacjentów, a 7 nie ma w ogóle refundacji. Podobnie, w przypadku raka prostaty, 4 substancje są w pełni refundowane, a 2 w ogóle nie są objęte refundacją.

Profilaktyka to jednak nie tylko badania, ale również odpowiednia edukacja oraz zarządzanie ryzykiem. Różne czynniki, takie jak genetyka czy stres, mogą wpływać na nasze zdrowie, a sama świadomość o możliwości zabezpieczenia się na wypadek poważnej choroby jest kluczowa. Z badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, iż aż 85% Polek obawia się braku środków na leczenie w przypadku ciężkiej choroby. W tym kontekście prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferują nie tylko wsparcie finansowe do 1 miliona złotych w przypadku diagnozy ciężkiej choroby, ale także pokrycie kosztów diagnostyki oraz leczenia w renomowanych klinikach na całym świecie.

Drodzy Czytelnicy, jesień to doskonały czas na refleksję nad własnym zdrowiem i podjęcie działań w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia nowotworów. Świadomość i profilaktyka są kluczem do wczesnego wykrycia choroby, co daje lepsze możliwości skutecznego leczenia. Zainwestujmy w nasze zdrowie, podejmując odpowiednie kroki już dziś.

AUTOR: PAWEŁ SIUDAK – ekspert ds. ubezpieczeń

Idź do oryginalnego materiału