Czynnik uwalniający histaminę (histamine releasing factor – HRF), występujący w wydzielinie z nosa i popłuczynach oskrzelowo-pęcherzykowych, jest białkiem wydzielanym przez makrofagi, które może stymulować wytwarzanie histaminy oraz interleukiny 3 i 4 przez bazofile i komórki tuczne. Dotychczasowe badania sugerowały jego rolę w patogenezie zaostrzeń astmy poprzez interakcję immunoglobuliny E z HRF i powszechnie występującym rinowirusem.
Z powyższych względów przeprowadzono analizę próbek biologicznych pochodzących z 3 grup: surowic pacjentów z astmą, popłuczyn z nosa od osób zakażonych rinowirusem i surowic od pacjentów z zaostrzeniem astmy wywołanym przez rinowirusa. Kohorty różniły się przede wszystkim liczbą, medianą wieku i ciężkością astmy. Dodatkowo oceniono próbkę surowic od myszy zakażonych cytomegalowirusem.
Przeprowadzono testy immunoenzymatyczne w celu porównania całkowitych poziomów IgE, IgG i IgG1 występujących w próbkach ludzkiej surowicy oraz dla IgE, IgG1 i IgG2b reagujących z HRF w surowicach mysich. Z kolei dzięki analizy Western Blot oceniono wpływ inokulowanych infekcji rinowirusem i/lub alergenów roztoczy kurzu domowego na stymulację wydzielania HRF z komórek nabłonka oddechowego i hodowanych in vitro komórek BEAS-2B płuc.
Okazało się, iż przeciwciała w klasie IgE reagujące z HRF i całkowite IgE w surowicy były znacznie wyższe u pacjentów z ciężką astmą niż u pacjentów zdrowych; co więcej, zaobserwowano korelację między poziomem reakcji IgE z HRF a obrazem klinicznym. Natomiast poziomy przeciwciał w klasie IgG i IgG1 reagujące z HRF w surowicy były niższe u osób z astmą niż u osób zdrowych. Ponadto zakażenie rinowirusem indukowało wydzielanie HFR zarówno z komórek nabłonka oddechowego hodowanych in vivo, jak i in vitro i była związana z wyższymi poziomami kompleksów HRF-IgE w czasie zaostrzeń astmy w porównaniu z czasem po ustąpieniu.
Hamowanie interakcji HRF z przeciwciałami w klasie IgE może być celem terapeutycznym lub choćby zapobiegawczym dla ciężkich i wywołanych przez jakże częste infekcje rinowirusowe zaostrzeń astmy; kolejnym krokiem będzie poszukiwanie substancji czynnej działającej jako inhibitor HRF.